Ako chovať Agamu?

Ľudia sa radi odlišujú a to nielen trendy oblečením, ktoré nosia alebo mejkapom, ale aj domácimi zvieratkami. Poslednou dobou už nestačí len pes, mačka alebo morské prasiatko a na scénu prichádzajú také zvieratká, o ktorých ste možno ani len netušili.

Vďaka prirodzenej krotkosti začínajú agamy patriť medzi obľúbené domáce jaštery, ktoré si ľudia zaobstarávajú ako domáce zvieratko. Tieto druhy zvierat sú vhodné aj do domácnosti s malými deťmi, pretože iba zriedka sa nájdu jedince, ktoré by boli agresívne. Mnohé práve v ohrození namiesto útoku alebo úteku reagujú úplne inak – skamenejú a ostanú stáť, zmenia farbu alebo nafúknu hrdlo.

Výhodou Agamy je aj to, že keď si na svojho pána zvykne, môžete sa s ňou hrať a mnohokrát si na rukách ustelie a bude vám na nich sedieť.

Niečo viac o agame

Dĺžka života agamy závisí od viacerých faktorov. Ak žijú voľne v prírode, dožívajú sa 5-8 rokov a v zajatí je tento vek podobný. Musíte im však poskytnúť dobrú starostlivosť, vyváženú stravu a prostredie, ktoré potrebuje. Ak sa o agamu staráte poriadne a dávate jej aj rôzne doplnky výživy, vitamíny a minerálne látky, dokáže sa tento živočích dožiť 12 až 14 rokov.

Terárium pre agamy

Správne prostredie pre agamu je veľmi dôležité. Ak chcete aby bola šťastná, mali by ste jej poskytnúť také terárium, ktoré bude imitovať prirodzené podmienky. Najdôležitejšie je teplo, vlhko a dostatočný priestor, kde sa bude môcť prechádzať. Podľa veľkosti agamy by ste mali prispôsobiť aj terárium. Dospelá agama, ktorá má viac ako 50 cm potrebuje minimálne 280 litrové terárium. Ideálne je však aj väčšie. Ak nechcete, aby mala vaša gama úzkosť a depresiu, určite si na veľkosť terária potrpte. Teplota v ňom by mala byť 28-32 stupňov. Základné vybavenie je takisto dôležité. Patrí sem nádržka s vodou, kamene, korienky či skrýše, ktoré má veľmi rada.

Základná výbava

Potrava

Ďalším, dôležitým krokom je, mať informácie o potrave, ktorú by ste mali podávať agame. Vo voľnej prírode sa tieto živočíchy živia predovšetkým hmyzom. Vy by ste mali na tento druh potravy takisto staviť, no neponúkajte im nič dlhšie ako je šírka medzi ich očami či divý hmyz, ktorý môže obsahovať parazity. Najvhodnejšími na kŕmenie sú crvčkovia, kobylky či červy. Nemusíte sa však báť ani ovocia či zeleniny, ktoré sú dôležitou časťou jedálnička. Môžete im podávať jablká, špargľu, bazalku, mrkvu alebo banán.

Ako určiť pohlavie?

Dôležité je vedieť určiť pohlavie vašej agamy, ktorú si buď zakúpite alebo dostanete. Máte niekoľko možností, ktorými to môžete zistiť.

Samce agamy majú vo všeobecnosti väčšiu a širšiu hlavu ako samice. Druhou možnosťou je zisťovanie pohlavia na základe hrúbky chvosta. Koreň chvosta je hrubší u samcov ako u samíc. Treťou možnosťou je zisťovanie pohlavia na základe hľadania špecifických samčích častí na brušnej časti tela.

 

Autor: Naďa Černá