Ako odnaučiť psa štekať?

Štekanie je u psov prirodzený prejav, ale niekedy vám táto vlastnosť vášho domáceho miláčika môže prekážať. Nemali by ste mu to zakazovať ak to neprekračuje hranice. Niekedy sa však môže stať, že pes šteká tak, že to začína byť neúnosné. Prvý problém, ktorý nastane je, že stratíte trpezlivosť nielen vy, ale aj vaši susedia.

Prvé pravidlo, ktorého by ste sa mali držať je, nestrácať trpezlivosť. Nekričte na vášho psíka, pretože vám tak či tak rozumieť nebude. Jediné čo dosiahnete bude, že sa vás bude báť alebo môže byť v neustálom strese. Problém so štekaním je jeden z tých ťažších, no existuje niekoľko riešení.

Čím dlhšie budete čakať na to, ako psíka odnaučiť zbytočnému štekaniu, tým ťažšie to bude. Iste dobre poznáte aj na výcviku iných povelov, že sa šteniatka a mladí psi učia omnoho ľahšie, ako starší jedinci. Začnite preto čo najskôr.

Dôležité je, nájsť si dostatok času a trpezlivosti. Práve tieto pokojové príkazy sú pre psov najťažšie na naučenie sa. Najlepšie urobíte ak dvakrát do dňa pomocou nejakej odmeny alebo hračky svojho psa začnete učiť príkaz.

Keď naučíte psa tento príkaz pomocou nejakej odmeny alebo hračky, nastáva jeden problém. Určite cez deň je psík nejakú dobu cez deň doma sám. Vtedy si rozkazuje sám sebe a tým pádom môže štekať tak či tak. Ako ho toto odnaučiť?

1. Zo začiatku sa snažte svojho psíka nenechávať dlho samého. Snažte sa mu čo najviac venovať a v každej voľnej chvíli ho učte príkaz.
2. Určite sa s ním choďte poprechádzať, hádžte mu loptičku alebo sa s ním hrajte. Jednoducho ho unavte, aby na prípadné štekanie nemal už toľko energie.
3. Nedávajte mu maškrtu v prípade štekania. Tým viac ho budete podporovať v tejto činnosti a len tak ľahko ho to už neodnaučíte.
4. Ak začne pes štekať, skúste jeho pozornosť odviesť na niečo iné.

Je dôležité, aby váš pes poslúchol a neštekal zbytočne veľa, pretože si takto môžete vyrobiť veľa nepriateľov, ak žijete v byte. Nadmerné štekanie vyrušuje nielen v noci, ale aj cez deň.

 

Autor: Naďa Černá