Ako sa starať o chameleóna?

Plazy patria medzi domácich maznáčikov, ktorí ešte nie sú natoľko populárni ako psi či mačky. Aj práve vďaka tomu si každý chovateľ musí naštudovať viac informácií predtým, ako takéto zvieratko domov kúpi. Viete, ako sa správne starať o chameleóna?

Chovateľ by mal byť oboznámený s povahou chameleóna, prostredím, v ktorom žije a aj vhodnou potravou, ktorá býva často dosť podceňovaná. Chameleóny sú od prírody veľmi plaché zvieratá, a preto sa hodí do domácnosti, kde nájde pokoj a príjemný život.

Správny chov

Ak patríte k začiatočníkom, ktorí doma ešte žiadne plazy nemali, zaobstarajte si predtým menej problematické plazy. Medzi také patria napríklad jaštery. Tie nie sú vôbec náročné na chov a vy tak získate prax do budúcnosti. Predtým ako si zaobstaráte chameleóna by ste mali vedieť, že niektoré druhy sa dožívajú v zajatí len niekoľko mesiacov, prípadne pár rokov. Rovnako je to aj v prírode. Tam sa dožijú o nejakú dobu dlhšie. Nebojte sa teda, že by ste niečo pokazili v chove alebo zlým transportom. Je to úplne prirodzený a logický dôsledok. Samce sa dožívajú dlhšie ako samičky, preto si ich chovatelia vyberajú častejšie.

Čím kŕmiť?

Chameleóny sú väčšinou hmyzožravé druhy zvierat. Ako zdroj potravy majú väčšinou cvrčkov, šváby, nočné motýle, lúčne kobilky alebo muchy. Múčne červy im dávajte iba výnimočne, pretože sú ťažšie stráviteľné. Niektorí jedinci majú radi aj rastlinnú stravu ako sú napríklad paradajky, čerešne, banány či jablká. Tie im chutia zo všetkého najviac. Pravidelne, aspoň jedenkrát týždenne by ste svojmu chameleónovi mali pridávať do stravy aj minerálne prvky, ktoré sa sypú priamo na potravu.

Ako vybrať správne chameleóna?

Najdôležitejšou podmienkou, ktorú by ste mali zohľadniť pri výbere je klíma, v ktorej žijete. Ak ste v horúcom pásme, chameleón si vyžaduje zvýšenú vlhkosť. Tá však môže dať veľa práce. Ak žijete vo vlhšom prostredí, nemali by ste si vyberať druh, ktorý má radšej suchšie podmienky. Chameleóny žijúce v zajatí sú preferované, pretože bývajú menej náchylné na choroby a odolnejšie voči stresu, ktorý by mohol nastať pri horších klimatických podmienkach.

Farba a veľkosť

Aj vďaka tomu, že existuje niekoľko stoviek druhov chameleónov, existuje niekoľko veľkostí, v ktorých by ste mohli tieto plazy nájsť. Väčšina druhov však dorastá do dĺžky 15-35 mm. V prírode však môžeme nájsť aj väčšie druhy, ktoré majú napríklad viac ako 35 mm. Najväčším chameleónom vôbec je Chameleón obrovský z Madagaskaru, ktorý môže dosahovať dĺžku až 80 cm.

Niektoré druhy chameleónov dokážu meniť farbu v prípade, že majú strach alebo pociťujú hnev. Týmto spôsobom si regulujú teplotu. Chameleónov môžeme nájsť v rôznych sfarbeniach ako sú napríklad zelená, modrá, hnedá, oranžová či žltá.

 

Autor: Naďa Černá