Ako sa starať o činčilu?

Poslednou dobou sa činčila rozšírila medzi domáce zvieratká takou rýchlosťou, že sa s ňou môžeme stretávať na viacerých fotografiách či v článkoch. Ak sa vám tento živý tvor zapáčil a mali by ste záujem o jej chovanie, určite si prečítajte dnešný článok, ktorý je činčile venovaný.

Činčily patria medzi menšie zvieratká, ktoré dosahujú hmotnosť 500-750 gramov a dĺžku 25- 26 centimetrov. Činčily sa dožívajú v priemere 10-15 rokov, no ak sa o ne budete starať príkladne a zaobstaráte im všetky dôkladné živiny pre správny život, môžu sa dožiť až 20 rokov, čo je celkom dobré číslo, no nie?

Niečo o činčilách

Činčily sú nočné tvory, ktoré počas dňa skôr spia. Ak teda hľadáte zvieratko, ktoré bude čulé celý deň, s činčilou niečo takéto nedostanete. Síce nie sú úplne krotké a človeka sa aj po niekoľkých rokoch stále trochu boja. K človeku sem tam pribehnú, keď si ich nevšíma. Možno si myslíte, že ich môžete mať namiesto zajacov, ktorí sú omnoho viac krotkí, môžete ich vodiť na vodítku alebo pestovať. To však nie je pravda. Činčily sa dosť boja, a preto sa ani neradi pestujú. Nie sú vhodné pre deti, ktoré by sa s nimi celý čas hrali a nenechali by ich vydýchnuť. Tieto zvieratká sú vhodné na pozorovanie. Radi skúmajú okolie, skáču a behajú, preto budú potrebovať aj nejaký výbeh.

Príbytok

Chovanie činčíl nepatrí zrovna medzi najťažšie. Potrebujú teplotu okolo 18-22 stupňov. Určite nie nižšia, pretože tieto tvory nemajú radi zimu a chlad. Ich príbytok a územie určite nemajte pri okne, kde by mohol byť prievan, pretože sú náchylné na prechladnutie. Činčily sú vhodné na chov v interiéri, takže ich určite nemajte nikde vonku.

Strava

Základné krmivo pre činčily sú granule určené presne pre tento druh zvieratka. V nich nájdete väčšinu vitamínov a minerálnych látok, ktoré potrebuje. Okrem toho jej zabezpečte vždy prísun čerstvej vody a seno. Ako pamlsky môžete zvoliť sušené šípky, goji, hrachové či ovsené vločky, jabĺčko či mrkva. Vyhýbajte sa tráve, listom či iným podobným surovým „jedlám“, ktoré by mohli činčile spôsobiť nadúvanie, až by zomrela. Vhodné sú však aj sušené bylinky ako púpava, žihľava, jahodníkové listy či listy s malinového kra.

 

Autor: Naďa Černá