Ako sa starať o vtáctvo v zimnom období?

Zima pomaly ale isto klope na dvere a prichádza aj zásadná otázka: ako sa starať o vtáctvo v zime? Mnohé druhy vtákov na jeseň a zimu odlietajú do teplých krajín, no sú tu aj také, ktoré ostávajú a studenú zimu musia prežiť. Vtedy záleží hlavne na nás, ľuďoch, aby sme sa postarali o tieto zvieratká.

Druhy vtákov, ktoré prezimujú u nás cez zimu musíme kŕmiť, pretože hmyzu, ktorým sa radi kŕmievajú je nedostatok. Viete ako sa starať o takýchto operencov?

Kedy kŕmiť?

Na začiatok by ste mali vedieť, kedy kŕmiť. Zimné kŕmenie by malo prebiehať v čase, keď je vonku už snehová prikrývka, a preto si vtáci nemôžu nájsť potravu. Samozrejme, keď sa u vás „zastaví“ na parapete sýkorka, ktorá na vás pozerá a vidieť, že je hladná, jedlo jej nasypete aj počas celého roka. Dôležité však je, aby ste kŕmili vtáčikov ešte aj na jar, kedy je energia potrebná na znášanie vajíčok. Síce u nás býva zima tuhá, niektoré vtáky sem prichádzajú zo severných krajín, kde sú chladné mesiace omnoho drsnejšie ako u nás.

Potravu predkladajte vždy po zotmení, najlepšie večer. Môžete aj ráno. Je to hlavne preto, aby si vtáky mohli nájsť hneď po východe slnka potravu tam, kde sú naučení. Na toto miesto sa vracajú niekoľkokrát za deň, aby tak zistili, či tam nie je ďalšie jedlo. Miesto kam im dávame potravu by malo byť chránené pred vetrom, snehom alebo dažďom. Potrava by nemala byť nasiaknutá a vlhká.

Aké krmivo?

Niekedy sa stáva, že práve nesprávnym krmivom uškodíte viac, akoby ste mohli pomôcť. Pre zimné vtáctvo sú najideálnejšou potravou semená. Presnejšie slnečnicové semená rôznych veľkostí, farieb a druhov. Tie majú dostatok tukov, ktorý chráni vtáctvo pred mrazom. Vhodné krmivo sú takisto orechy alebo iné obilniny ako sú proso či pšenica. Veľmi dobrým zdrojom tuku je aj slanina alebo loj, tie však musia byť bez soli. Soľ je pre vtáctvo veľmi nebezpečná. Ak máte slaninu osolenú, umyte ju pod vlažnou tečúcou vodou a až potom ju dajte na strom.

Aby ste mali presnejší prehľad, tak napríklad Sýkorka dosahuje teplotu tela počas zimy okolo 5-10 stupňov a príjem potravy sa odhaduje na každú hodinu. Najmenší voľne žijúci vták v Európe – Králiček zlatohlavý musí jesť každých 15 minút. Drozdy obľubujú v potrave ovocie ako je napríklad jablko, citrus alebo ananás.

Iným prípadom tú Krkavcovité vtáky ako napríklad vrany alebo havrany. Tie sú jednými z najinteligentnejších vtákov. Už od skorého rána sledujú miesta s potravou. Zjedia takmer všetko čo im ponúknete. Či už je to chlieb, pečivo, zemiaky, kosti, mäso alebo ovocie.

V zime sú naši operení kamaráti vystavení veľkému riziku, a preto je dôležité starať sa o nich. Spravte si chvíľku a dajte niekde von misku s potravou, za ktorú vám budú veľmi vďační.

 

Autor: Naďa Černá