Ako si vybrať správnu korytnačku?

Výber psa do rodiny býva občas fuška, no vybrať si správnu korytnačku je niečo omnoho ťažšie. Mnohí z nás o týchto druhoch zvierat veľa toho nevedia a my vám preto poradíme, ako si vybrať správnu korytnačku pre vás či vaše deti.

Existujú štyri druhy korytnačiek, ktoré sú v našej oblasti najviac rozšírené a ľudia ich najčastejšie chovajú. Majú rôzne veľkosti a sfarbenia. Sú to:

  • Korytnačka zelenkastá – dorastá do veľkosti 18-25 cm
  • Korytnačka žltohnedá – dorastá do veľkosti 20-25 cm
  • Korytnačka vrúbená – dorastá do veľkosti 25-33 cm
  • Korytnačka štvorprstá, stepná – dorastá do veľkosti 18-23 cm

Každá korytnačka z týchto štyroch druhov sa pri správnom chove prejavuje veľmi čulo, rada hrabe či šplhá.

Korytnačka je také pohodové zvieratko, ktoré sa pri správnej starostlivosti dožije okolo 100 rokov. Je to asi jediné zviera na zemi, ktoré prežije aj svojho majiteľa. Práve kvôli tomuto si musíte uvedomiť, že korytnačka nie je zvieratkom na krátku dobu, ale je to domáci maznáčik na celý život.

Ak sa však budete držať niekoľkých pravidiel, korytnačka sa bude mať dobre a vy s ňou nebudete mať žiadne problémy.

Správny chov

Na vaše akvárium, kde bude korytnačka bývať by malo byť dostatočne veľké, aby sa zvieratko necítilo ako v klietke. Akvárium by malo byť situované na juh, kde bude slnko skoro celý deň. To potrebujú korytnačky rovnako ako vodu či jedlo. Miesto však musíte prispôsobiť aj tak, aby mala korytnačka možnosť sa pred slniečkom skryť do tieňa. Priemerná teplota vzduchu by mala byť okolo 18-26 stupňov.

Dávajte pozor na zmenu prostredia. To dokáže korytnačku vystresovať až tak, že sa jej to môže prejaviť na zdraví. Môžete ju mať okrem terária vnútri aj vonku vo väčšom výbehu. Dôležité je, aby bolo miesto pre korytnačku vždy bezpečne zaistené a nehrozilo jej žiadne nebezpečenstvo. Korytnačky radi hrabú, a preto sa môže stať, že by vám mohla z vonkajšieho výbehu zmiznúť. Dávajte si na to pozor a svoju korytnačku niekoľkokrát do dňa poriadne sledujte.

Zimovanie

Nie každá korytnačka zimuje rovnako, pretože v každom veku či zdravotnom stave je to iné. Zimovať môžu len zdravé jedince. Ako to vlastne vyzerá? Na pár mesiacov, väčšinou tie najchladnejšie od novembra do začiatku jari, cca marec, dáme korytnačku do krabičky a máme ju v chlade okolo 8-10 stupňov. Korytnačku kontrolujte každý deň niekoľkokrát.

 

Autor: Naďa Černá