Ako správne kŕmiť psov?

Ak patríte k čerstvým majiteľom psa a máte v hlave veľký chaos z toho, čím kŕmiť vášho domáceho maznáčika, tento článok je práve pre vás. Výživa psa je jednou z najdôležitejších vecí, rovnako ako u človeka, a preto by sme ju nemali zanedbávať. Čo je však pre psa najlepšie?

Na začiatok si povedzme štyri najčastejšie chyby, ktoré majitelia psov robia, pri ich kŕmení.

1. Spoločné stolovanie – ak psa kŕmite od jedného stola, pri ktorom jete aj vy, robíteveľkú chybu. Okrem toho, že ho veľmi rozmaznávate, dávate mu aj najavo to, že je na rovnakej úrovni ako vy. Pes si môže robiť potom čo sa mu zachce, pretože vás nebude považovať za vyššie postavenú osobu.

2. Nepravidelnosť – ďalšou z chýb, ktorú robia mnohí majitelia psov je nepravidelnosť. Tak ako aj u človeka je omnoho lepšie ak zje niekoľkokrát do dňa menšie dávky, rovnako je to aj u psa. Namiesto toho, aby ste mu dali raz za deň plnú misku jedla, dajte mu radšej niekoľkokrát za deň menšie množstvo.

3. Prekrmovanie psa – ak nechcete aby váš pes ostal obézny a mal problémy ako sú napríklad ochorenia kĺbov alebo srdca, neprekrmujte ho. Ak na vás hádže smutný pohľad alebo stále pýta jedlo, naučte ho, že svoju dennú dávku už dostal.

4. Varená strava – tu si musíte uvedomiť, že myslíte varenú stravu, ktorú jete vy. Ľudská strava nie je vôbec vhodná pre psov kvôli vysokému obsahu korenín a konzervantov.

Teraz, keď už vieme chyby, ktorým by sme sa mali vyvarovať, prejdime na správnu stravu a výživu vášho psa. Potrava pre psa musí obsahovať niekoľko dôležitých zložiek.

Živočíšna zložka

Najprv sa zamyslite, akú má váš pes fyzickú záťaž. Čím je fyzická záťaž vyššia, tým viac živočíšnej zložky – teda mäsa, by mal váš pes prijať. Najvhodnejším mäsom je chudé mäso a vnútornosti ako sú obličky, pečeň, srdce, no vhodné je aj mäso každého druhu. Dávajte si však pozor na kosti. Tie, ktoré sú duté (ako napríklad kuracie) psom nedávajte. Po prehryznutí sa mu môže zapichnúť niekde v krku alebo v žalúdku. Takisto sa vyhnite aj kŕmeniu šteniat s kosťami. Mliečnym výrobkom sa vyhýbajte, alebo ich dávajte do potravy v malom množstve. Privodzujú hnačky.

Rastlinná zložka

Medzi rastlinné zložky vhodné pre psa patria obilniny ako sú napríklad ovsené vločky alebo varená ryža. Nikdy by však nemali mať väčší pomer v potrave ako živočíšna zložka. Zeleniny sa takisto nemusíte báť, obsahuje veľa vitamínov, ktoré sú prospešné pre psa. Musíte ho však tieto potraviny naučiť jesť. Pridávajte ich napríklad k mäsu. Najlepšie urobíte, ak zeleninu predtým uvaríte. Ovocie je pre psov niekedy až odmena. Je sladké a veľmi im chutí. Vhodné sú jablká, hrušky alebo aj šťavnaté kúsky ako melón.

Doplnky stravy

Ak má váš pes vyváženú stravu, nepotrebuje žiadne iné doplnky a vitamíny. V zimnom období je však dobré ak dopĺňate vitamín A a D, ktoré sa nachádzajú vo forme rybacieho tuku.

Druhy krmív

Aké druhy krmív by ste mali používať? Najvhodnejšie pre vášho psa sú granule, ktoré by ste mali vyberať podľa veku, výšky a veku vášho psa. Existujú aj granule určené presne plemenám. Psovi môžete dávať aj konzervy určené pre psov, tie však patria takisto k drahším výrobkom a obsahujú len veľmi málo mäsa. Varená strava je pre psa dobrá, no nie tá, ktorú konzumujete vy. Ak chcete svojmu psovi pripraviť varené jedlo, nesoľte ho a nepridávajte žiadne korenie. Vhodné sú napríklad uvarené cestoviny, ryža, ovsené vločky alebo varené mäso.

 

Autor: Naďa Černá