Ako správne vybrať psíka?

Asi najťažšia otázka, ktorá prichádza hneď na začiatku je, ako správne vybrať psa do rodiny. Musíme zvážiť veľa údajov a faktorov, ktoré sú dôležité na to, aby ste mohli svojho psa dobre vychovať.

1. Povaha psa

Jednou z najdôležitejších vlastností je povaha psa. Mal by strážiť dom? Byť skôr milý a dobrý k vašim malým deťom? Alebo by mal byť športovo založený, aby s vami mohol chodiť do hôr a športovať s vami? Každé plemeno má svoju históriu, ktorá tvorí aj časť jeho genetického kódu. To znamená, že povaha plemena je vždy podobná. Ak si teda vezmete Labradora, musíte počítať s tým, že váš domov moc neochráni, pretože ak by prišlo k najhoršiemu, ukryje sa za vás. Ako to vieme dopredu? Labradori sú známi tým, že majú veľmi láskavú povahu, milujú deti a svoju rodinu, no sú aj dosť bojazliví, ak na nich niekto zakričí alebo na nich dvihne ruku. Síce váš labrador môže byť trochu iný, bude podobný tomu, ktorého má váš kamarát alebo sused. Preto si vždy najprv prečítajte všetky potrebné informácie o povahe plemena. Až 90% vlastností bude mať aj váš pes.

2. Nevyberajte si psa, ktorý sa k vám nehodí

Ak sa vám páči husky alebo malamut, no ste skôr športovo založený človek a potrebujete niekoho, kto za vami bude držať krok aj vo veľkom teple, nevyberajte si takéto plemeno len kvôli vzhľadu. Takýto pes môže vo veľkých teplách trpieť a nemusí za vami stíhať. Ak kupujete psa do rodiny s malým dieťaťom, takisto sa vyhnite 60-kilovému psovi. Moc hyperaktívni psi sa zas nehodia k dôchodcom. Každý si môže nájsť správne plemeno psa, len je potreba, aby ste neunáhlili svoje rozhodnutie. Určite zvážte aj bytové podmienky. Nemeckú dogu by sme určite neodporúčali do malého, trojizbového bytu.

3. Dôležitý je pohyb a prechádzky

Je samozrejmé, že aj ľudia v byte chcú mať psov. Ak patríte práve k tejto skupine ľudí, nezabúdajte, že váš chlpáč potrebuje dostatočnú aktivitu. Či už je to lenivejšie alebo aktívnejšie plemeno, niekoľkokrát do dňa s ním vyjdite na menšiu prechádzku.

4. Voľný čas venujte vášmu psovi

Vedeli ste, že aj psi môžu mať depresie? Tento stav väčšinou vzniká, keď pes trávi veľmi málo času s majiteľom. Preto, všetky svoje voľné chvíľky sa snažte tráviť so svojim domácim maznáčikom a ukážte mu, že ho máte veľmi radi.

5. Kríženec? Dávajte si pozor!

Mnoho ľudí po svete vlastní aj psíka, ktorý je kríženec dvoch rôznych rás. Dávajte si však na takéto kríženie pozor, pretože ak si nie ste úplne istí, ktoré plemená boli pokrížené, môže sa stať, že vás raz ten váš kamarát pohryzne. Ak je kríženec kombináciou jedného „dobrého“ a druhého „útočného“ plemena, väčšinou sa aj tá horšia povaha ukáže. Čistokrvný pes vám dá záruku.

6. Vycvičenie psa

S výcvikom psa začnite čo najskôr. Kým je ešte pes malý, ľahko sa naučí novým veciam. Čím starší bude, tým to pôjde horšie a horšie. Ak si nie ste istí, že to zvládnete, skúste nejakého cvičiteľa, ktorý vášho psíka naučí aspoň základné povely.

7. Psík nie je hračka, je to živé stvorenie

Ku koncu jedna dôležitá rada. Ak si chcete zaobstarať psa, najprv zvažujte všetky pre a proti, ktoré môžu nastať, pretože keď si raz psíka zaobstaráte, mali by ste vedieť, že je to nastálo.

 

Autor: Naďa Černá