Aljašský malamut

Najstaršie saňové plemeno špicovitého typu, mohutný malamut, utiahol i ten najťažší náklad saní a mnohé bremená nosil i na svojom chrbte. Má dobrácky výraz, vzhľad huňatého medveďa a je priateľský k ľuďom. Potrebuje však množstvo pohybu, ako i pobyt vo voľnej prírode.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 39 - 40 29 - 30
VÝŠKA (CM) 63,5 58,4
DĹŽKA CHRBTA (CM) 60 - 70 60 - 70
OBVOD KRKU (CM) 47 - 68 47 - 68
CELKOVÝ DOJEM veľký, silný, mohutne stavaný veľký, silný, mohutne stavaný
POVAHA

láskavý, priateľský, verný, oddaný, hravý,
v dospelosti pozoruhodne dôstojný

láskavá, priateľská, verná, oddaná, hravá,
v dospelosti pozoruhodne dôstojná

SRSŤ

silná a tvrdá krycia srsť, hustá podsada,
mastná a vlnitá, farba je prevažne
v odtieňoch sivej, až po červenú

silná a tvrdá krycia srsť, hustá podsada,
mastná a vlnitá, farba je prevažne
v odtieňoch sivej, až po červenú

PRIEMERNÝ VEK 13 rokov 13 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU náročný náročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB veľmi náročný veľmi náročná
FCI špice a primitívne plemená špice a primitívne plemená


Povaha plemena

Malamut je dobrácky, oddaný, pokojný a vyrovnaný pes. K ľuďom sa chová priateľsky a nebýva vždy nutne viazaný na jednu osobu a pána, čo vyplýva z jeho pôvodného poslania saňového psa, kedy najdôležitejšie bolo dokázať prežiť v drsných podmienkach so svojou svorkou, ktorej bol človek neoddeliteľnou súčasťou. Navonok je malamut nesmierne sympatickým stvorením, má však nezávislého ducha a sklony k dominantnému chovaniu. Len veľmi nerád a s ťažkosťami sa podriaďuje. Nepatrí preto do rúk začiatočníka, ktorému by vzhľadom k svojej mohutnosti a sile, mohol svojím nespútaným správaním, spraviť mnoho vrások na tvári. Býva ostražitý a schopný v prípade nutnosti zasiahnuť, ale ako strážneho psa ho vídame skôr výnimočne. Keďže má pomerne silne vyvinutý poľovný inštinkt, ostatné domáce zvieratá pred ním nebývajú v bezpečí. Pokiaľ sa nudí a nie je mu venovaná dostatočná pozornosť, odchádza za potulkami na vlastnú päsť. Malamut potrebuje nutne pracovné využitie, ideálne v športových saňových záprahoch, v ktorých exceluje predovšetkým vytrvalosťou a silou. Malamut ťažko znáša vysoké teploty a nevyhovuje mu bytové prostredie.

Pôvod

Jeho názov pochádza pravdepodobne z eskimáckeho kmeňa Mhalemutov, ktorým ich krásnych psov závideli ostatné kmene. Pomáhali Eskimákom prežiť v krutých podmienkach arktickej zimy, nosili na svojich chrbtoch brašne s potravinami a ťahali sane plné kožušín a s vybavením domácnosti. Neboli to psy chované pre svoju rýchlosť, ale predovšetkým pre svoju silu a vytrvalosť.  O aljašskom malamutovi sa zmieňujú i najstaršie záznamy amerických osadníkov, ktorí so sebou priviedli iné plemená psov a nechávali ich s malamutom krížiť, až sa takmer jeho pôvodná podoba vytratila. V r.1926 boli našťastie v USA prijaté opatrenia na záchranu pôvodného aljašského malamuta.

Štandardy a charakteristické rysy

Mohutný, husto osrstený pes, špicovitého typu, s malými ,vztýčenými, trojuholníkovými ušami.  Má hrubé, silné končatiny a a ponad chrbát zahnutý chvost, ktorý je v pokojnom stave zvesený. Oči sú hnedé, dobráckeho výrazu. Srsť malamuta je na povrchu hrubá a tvrdá, zatiaľ čo podsada je hustá, vlnistá a dobre psa chráni pred chladom. Malamut silno pĺzne a to najmä v našich, preň príliš teplých, podmienkach. Farba je svetlosivá až čierna, alebo zlatá až tmavohnedá s typickou bielou spodnou časťou tela, labami a tvárovou časťou hlavy.

Využitie plemena

Predovšetkým cenený saňový pes, vynikajúci na dlhých trasách svojou vytrvalosťou a húževnatosťou. Je možné ho využiť k športovému ťahaniu, prípadne ako rodinného psa. Nutne potrebuje kontakt s prírodou a pracovné využitie. Vhodný pre ľudí, ktorí sú zanietení s ním absolvovať rôzne súťaže v ťahaní saní a bremien, kde má malamut šancu ukázať všetky svoje prednosti. V mestskom prostredí obyčajne trpí nedostatkom využitia a najmä prílišným teplom.

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Yantarni.