Amazónik bielobruchý a jeho chov

Mnoho ľudí miluje papagáje, no nevie o nich veľa. Ak si chcú zaobstarať nejakého, väčšinou si robia nádeje, že sa s ním môžu pozhovárať a práve ich jedinec bude veľký a farebný. Je to úplne normálne, keďže žijeme v tejto ilúzií od detstva a všetky tieto predstavy máme z rozprávok. Nemali by ste si však zamieňať pojmy s dojmami a ešte predtým, ako si nejakého papagája zakúpite, naštudovať si nejaké informácie, ktoré sú potrebné pre správny chov.

Amazónik bielobruchý patrí medzi papagáje, ktoré sú veľmi obľúbené medzi mnohými chovateľmi. Na začiatok by sme si mali povedať pár základných informácií, ktoré by ste mali ovládať, ak máte záujem o tohto vtáčika.

Výskyt

Asi ako všetky druhy zvierat, aj Amazónika môžete nájsť vo voľnej prírode. U nás však nie. Nájdete ho na územiach štátov Bolívie, Brazílie či Peru. Keďže rastie a žije pri rieke Amazonka, niet sa čomu čudovať, že má aj také meno. Amazónik je na pokraji vyhynutia z dôvodu ničenia tropických pralesov. Nebudeme sa musieť čudovať, keď o pár rokov o ňom bude zmienka len niekde v odborných článkoch alebo na internete. Mnohé organizácie, ktoré sa zaoberajú práve takýmito druhmi zvierat, ktoré sú na pokraji vyhynutia usporadúvajú aj rôzne akcie práve pre Amazónika a snažia sa ich zachrániť.

Vyskytuje sa väčšinou v pároch alebo menších skupinkách, takže len málokedy by ste ho mohli zahliadnuť samého. Problémom chovania u nás či v okolitých štátoch bol najmä s krmivom, ktoré sa nedalo len tak kúpiť či nájsť. Dnes už v ponuke skoro všetkých obchodíkov pre zvieratká nájdete krmivo aj pre Amazónika, ktorý potrebuje dostatok kvalitnej potravy.

Výzor

Určite vás však zaujíma aj to, ako Amazónik vlastne vyzerá. Amazónik, ako sme si už hovorili, žije v povodí rieky Amazonky, kde nájdete mnohé krásne farebné kvety. Jeho kontrastné sfarbenie je presne určené do tohto prostredia. Dokáže sa skvelo zamaskovať vždy, keď to potrebuje. Jeho hlava je žltá až oranžová a chrbát spolu s chvostom majú krásne zelené sfarbenie. Niet sa čomu čudovať, že ho mnohí chovatelia vyhľadávajú a chcú mať minimálne dvoch pre seba. Líca má výrazne žlté a brucho biele. Zobák je ružový. Vo voľnej prírode môžete nájsť niekoľko poddruhov, ktorým sa potom už len líšia farby nožičiek. Vták dorastá do veľkosti 25 cm.

Rozlíšenie pohlavia je niekedy naozaj veľmi ťažké, pretože sfarbenie býva veľmi podobné. Chovateľ môže jednotlivé pohlavie zistiť napríklad pomocou DNA alebo endoskopie. Častokrát sa stáva, že môžete mať doma párik, ktorý vyzerá, že sa bude páriť, vtáčiky sa navzájom kŕmia, no po niekoľkých dlhých mesiacoch stále nič neprichádza. Možno máte rovnaké pohlavie Amazónikov, ktorí sa majú len veľmi radi. Nie je to nič nezvyčajné a stáva sa to veľmi často.

V mnohých diskusiách či odborných článkoch môžete nájsť aj to, že sa veľmi ťažko dá zohnať samička. Údajne sa jej výskyt pohybuje 1:4 (jedna samička na štyroch samcov) a tak je veľmi obtiažne nájsť práve pre vás samičku, ktorá vám znesie vajíčka.

Starostlivosť

Správna starostlivosť o Amazónika vám prinesie nielen šťastných vtáčikov, ale aj nové prírastky, ktoré by ste určite veľmi radi privítali. Ak máte doma párik, určite majte zavesenú v klietku búdku celý rok. Okrem toho, že by sa tam mohli vyliahnuť nové malé vtáčiky, Amazónik sa veľmi rád skrýva v tejto búdke aj mimo obdobia hniezdenia. Búdku by ste mali zavesiť do tmavého kúta na najvyššie možné miesto. Búdka by mala byť trochu menšia, aby sa tam Amazónik cítil bezpečne a útulne. Sám vtáčik nie je vôbec veľký, takže nepotrebuje mať obrovskú búdku. Rovnako je to aj s otvorom do búdky. Tá by mala byť dostatočne veľké pre Amazónika, no nie príliš, aby do búdky nebolo úplne vidno.

Kŕmenie

Veľmi dôležité je aj správne kŕmenie a dávkovanie krmiva. Základom krmiva môže byť ovocie, zelenina a rôzne druhy orechov, ktoré má Amazónik veľmi rád a vyhľadáva ich. Síce je Amazónik veľmi malý, jeho spotreba krmiva je naozaj veľká. Nie je náchylný na tlstnutie takže sa nemusíte báť, že by ste to s krmivom prehnali a mali by ste doma tlstého vtáčika. Zo semien môžete vyberať napríklad ovos, slnečnicu alebo pšenicu. Ovocie dávajte podľa sezóny. Nakrájajte ho na malé kúsky. Nebojte sa ani živočíšnej bielkoviny ako je kúsok syra alebo kuracie kosti. Majú aj veľmi radi med, ktorý môžete zamiešať do napájacej vody. Samozrejme, nezabúdajte ani na granule, ktoré Amazónik moc rád nemá, no určite by ste mu ich mali dávať niekoľkokrát do týždňa.

 

Autor: Naďa Černá