Bišon

Za pôvabným klbkom bielych chlpov je schované starobylé plemeno vyšľachtené výhradne pre účely zábavy a chované ako luxusný spoločenský doplnok šľachty. Bišónika možno preto považovať za „profesionálneho“ domáceho maznáčika.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 3 - 6 2 - 5
VÝŠKA (CM) minimálne 27 minimálne 25
CELKOVÝ DOJEM

malý, veselý a hravý pes, s živým temperamentom

malý, veselý a hravý pes, s živým temperamentom

POVAHA

veselý, priateľský, pozorný, odvážný, miluje deti, učenlivý

veselá, priateľská, pozorná, odvážna, miluje deti, učenlivá

SRSŤ

jemná, hodvábna, špirálovito kučeravá, čisto biela

jemná, hodvábna, špirálovito kučeravá, čisto biela

PRIEMERNÝ VEK 14 - 15 rokov 14 - 15 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU nenáročný nenáročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB nenáročný  nenáročná
FCI spoločenské a sprievodné psy spoločenské a sprievodné psy


Povaha plemena

Bišónik je hravý, živý, veselý a bystrý psík. Vyžaduje láskavé zachádzanie, hodné jeho váženej starobylej minulosti, kedy bol jeho chov príznačný pre najmajetnejšie vrstvy. Vie byť nesmierne nežný, prítulný a zábavný. Srdce svojho pána si tak úplne získa a je naozaj ťažké zachovať istú dôslednosť pri výchove. Vďaka svojej ostražitosti dokáže bezpečne ohlásiť každú nevítanú návštevu. Rád sa bude hrať s deťmi a dobre sa znáša s inými zvieratami v rodine. Bišónik je pes milujúci pozornosť svojho pána a je preto schopný spraviť maximum. Je prekvapivo inteligentný a učenlivý a tak zvládne i rôzne cvičenia, či zábavné kúsky. Nechýba mu sebavedomie a nezľakne sa i o mnoho väčšieho protivníka, ktorého sa snaží zahnať intenzívnym štekotom. Inak sa ale v bytových podmienkach chová veľmi distingvovane a čistotne. Je možné ho naučiť vykonávať potrebu na vyhradenom  mieste v byte, podobne ako mačku. Na časté a dlhé prechádzky nie je nijako náročný a hodí sa tak i pre starších ľudí.

Pôvod

Bišónik je plemenom, ktoré nájdeme už na stredovekých maľbách. Obľúbený bol najmä na španielskom dvore a za jeho miesto pôvodu sa označujú Kanárske ostrovy. Niektoré staré pramene ho preto označujú ako Tenerifského psa. Zo Španielska sa rozšíril na taliansky a francúzsky dvor, kde sa stal veľmi populárnym doplnkom šľachty spolu s ďalšími podobnými plemenami psov, nazývanými „barbichoni“. Francúzska revolúcia však so sebou priniesla úpadok zámožnej vrstvy, ktorá mala bišónikov v obľube a tak paláce a zámky vystriedali cirkusové manéže, kde sa bišónik vďaka svojej hravej inteligencii osvedčil ako zábavný artista.

Štandardy a charakteristické rysy

Bišónik môže pôsobiť ako sympatická plyšová hračka, vďaka chumáčovitej bielej srsti, ktorá je veľmi jemná až hodvábna. Srsť je možné kefovať a tým zväčšiť jej objem. Pokiaľ sa srsť nečeše, začne sa prirodzene špirálovito skrúcať. Srsť je teda tým, čo robí starostlivosť o bišónika náročným. Pre udržanie jej perfektného vzhľadu je nutná  profesionálna úprava trímovaním a strihaním. Farba srsti je čisto biela, avšak pod srsťou je tmavý pigment. Oči sú taktiež tmavé, guľaté, pomerne blízko pri sebe. Uši sú úzke jemné a v načesanej srsti sa strácajú.

Využitie plemena

Ideálny spoločník do mestského bytu, nenáročný na prechádzky, ale dokáže byť i vytrvalý pri športových aktivitách. Je prispôsobivý, spokojný v prítomnosti svojho človeka a jeho rodiny.

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Bohemia Beauty Fly.