Chovajte sovu

Mať ako domáce zvieratko psa alebo mačku je v dnešnej dobe úplne normálne. Skoro každý človek, ktorý chce mať svojho zvieracieho kamaráta. Mnohí stavia aj na zvieratká ako napríklad morčiatko, myši či andulky. Ak však chcete byť originálni, čo tak chovať sovu?

Mnohí sa možno pri tejto predstave zarazili, ale dá sa to! Sova je operenec, ktorý vyžaduje mnoho úsilia, aby sa v ľudských rukách cítila príjemne a podobne, ako vo voľnej prírode. Ak sa rozhodnete urobiť taký veľký krok, ako napríklad chovať sovu, musíte sa pripraviť na rôzne špecifické veci, ktoré sa objavia pri jej chove.

Priestor

Rozmery každej strany voliéry by mali byť minimálne dva metre pri menších druhoch a päť až šesť metrov pri väčších druhoch. Ak si teraz myslíte, že to nie je potrebné, mýlite sa. Sova potrebuje dostatok priestoru, vďaka ktorému bude zdravá a šťastná. V malých priestoroch by určite trpela depresiami. Nevyhnutné sú aj stromy, ktoré patria do ich prostredia a sú dôležitým aspektom ich bytia. Stačili by aj umelohmotné, no najlepšie urobíte, ak stavíte na živé. Sovy sú síce večernými zvermi, no nie je to pravidlo. Mnohé denné svetlo doslova vyhľadávajú.

Hlodavci

Priemerná sova zje v priebehu roka až 1000 myší. Práve kvôli tomu by ste mali mať v zásobe mnoho hlodavcov. Tie jej podávajte živé, ale aj mrazené. Nasýtiť hladnú sovu je veľmi potrebné. Rátajte aj s tým, že budete chovať potravu pre svoje sovy, takže si prichystajte ďalšie klietky a miesto.

Zaujímavosti o sovách

  • Sovy majú extrémnu úpravu krvného obehu, čo znamená, že dokážu otočiť hlavu až o 270 stupňov. Umožňujú im to krčné stavce. Zatiaľ čo iné vtáky majú sedem stavcov, sovy ich majú až štrnásť. Človeku by sa pri takomto pohybe hlavy prerušil krvný obeh, no sovy majú v dolnej časti hlavy zväčšené cievy. V tých sa potom ukladá krv na „horšie časy“ a zásobuje potom nezásobované časti, kým má sova potočený krk.
  • Ich oči sú veľmi zaujímavé a netradičné. Oproti iným vtákom a zvieratám ich majú nadpriemerne veľké a uprostred hlavy sa im takmer spájajú. Týmito očami nedokážu však pohybovať. Jediná výhoda, ktorá sa naskytuje je lepšie pozorovanie koristi. Nevýhodu majú v tom, že sa im oveľa horšie sledujú väčší dravci. Toto si však vynahrádzajú otáčaním hlavy.
  • Myslíte si, že všetky sovy húkajú? Nie je to pravda! Nie všetky sovy vydávajú práve tento zvuk, ktorý je typický len pre väčšie druhy. Menšie druhy vydávajú piskľavé a iné vysoké tóny.
  • Sovy mávajú skrýše v stromoch, to všetci vieme. V Severnej Amerike však bývajú v kaktusoch, ktoré majú výšku viac ako desať metrov. Tieto kaktusy majú veľké otvory, do ktorých sa sovy vmestia.
  • Sovy sú dokonalí lovci. Je to aj vďaka tomu, že majú schopnosť dokonale počuť a samotné dokonalé ticho. Túto schopnosť majú aj vďaka háčikom na prednej strane krídel, ktoré sú uspôsobené ako vzduchové tlmiče. Rozstrapatená časť zadnej časti krídel zas umožňuje tichý let. Tým pádom sa dostanú úplne blízko a ticho pri korysť.

 

Autor: Naďa Černá