Dalmatínský pes

Nezameniteľné sfarbenie robí z dalmatínskeho psa atraktívneho spoločníka na vychádzkach v meste i v prírode. Možno povedať, že práve jeho jedinečná kresba srsti, ho úplne odklonila od pôvodného využitia predovšetkým ako poľovného duriča a predurčila mu budúcnosť športového spoločenského plemena. Krásny, priateľský a povahovo vyrovnaný dalmatín si udržiava stálu popularitu naprieč storočiami.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 27 - 32 24 - 29
VÝŠKA (CM) 56 - 61 54 - 59
CELKOVÝ DOJEM

bodkovaný, silný, svalnatý, živý,
dokáže sa pohybovať s veľkou vytrvalosťou

bodkovaná, silná, svalnatá, živá,
dokáže sa pohybovať s veľkou vytrvalosťou

POVAHA

príjemný, priateľský, bez známok agresivity

príjemná, priateľská, bez známok agresivity

SRSŤ

krátka, tvrdá, hustá, hladká a lesklá, biela
s čiernymi alebo pečeňovo hnedými
škvrnami, škvrny nemajú splývať

krátka, tvrdá, hustá, hladká a lesklá, biela
s čiernymi alebo pečeňovo hnedými
škvrnami, škvrny nemajú splývať

PRIEMERNÝ VEK 12 - 14 rokov 12 - 14 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU nenáročný nenáročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB  náročný  náročná
FCI duriče, farbiare a príbuzné plemená duriče, farbiare a príbuzné plemená


Povaha plemena

Dalmatínsky pes je živý, temperamentný, extrovertný, ale vždy vyrovnaný pes, so stále pomerne silným poľovným pudom. Je inteligentný, priateľský k svojmu okoliu a najmä k deťom. Vyžaduje množstvo pohybu, ktorým potrebuje odčerpať  svoju nahromadenú energiu. Pri pohybe je veľmi húževnatý, aktívny a neúnavný. Keď pominieme rodinu chrtov, je dalmatín najrýchlejším a najvytrvalejším bežcom medzi psami. Je to takmer ideálny pes do rodinného prostredia, kde sa stále niečo deje a kde je stále niekto ochotný k hrám a cvičeniu. Plemeno je preto vhodné pre agilných ľudí, ktorí mu doprajú športové aktivity, či zmysluplné zamestnanie. Potrebuje ale dôslednú a trpezlivú výchovu s pochopením pre jeho neúnavný, hravý temperament.

Pôvod

Z mena by sme mohli pôvod dalmatínskeho psa jednoducho odvodiť od starej Dalmácie. Pravdou je, že sa s dalmatínom stretávame už na plátnach starých majstrov a to v roli duriča srnčej a jelenej zvere, ako i obľúbeného sprievodcu šľachtických kočiarov. Práve táto rola húževnatého elegantne sfarbeného sprievodného bežca, ho postupne úplne odklonila od pôvodného poľovného využitia. Dalmatínsky pes je pravdepodobne príbuzný so stavačmi, má podobnú stavbu tela i povahu. O jeho prešľachtenie sa postarali britskí chovatelia, kam sa dostal pravdepodobne z oblasti balkánskeho polostrova. Kolujú i názory, že jeho domovinou môže byť i India, kde sa taktiež vyskytoval a bol preto dlho označovaný ako „bengálsky durič“. Jeho popularitu v novodobých dejinách významne ovplyvnil predovšetkým film „101 dalmatínov“ z produkcie Walta Disneyho, natočený  r.1959, ako i ďalšie filmy, kde svojím elegantný zovňajškom prilákal záujem davov.

Štandardy a charakteristické rysy

Ušľachtilý, svalnatý, atletického vzhľadu a symetrických línií. Budí dojem poľovného stavača. Hlava má ploché dlhé temeno a stredne dlhé, vysoko nasadené uši.  Oči sú mierumilovného, inteligentného výrazu, pri tmavých škvrnách sú hnedé, pri hnedých škvrnách jantárové. Chvost je stredne dlhý, voľne zvesený, pri koreni hrubý a postupne sa zužuje. Ideálne má byť chvost čo najviac škvrnitý. Srsť dalmatína je tvrdá, rovná, krátka, hustá a lesklá. Farba srsti u šteniat je biela a len s minimom škvŕn, ktoré s postupujúcim vekom pribúdajú. Sú jasne a pravidelne ohraničené a splývať môžu len minimálne. Nesmú tvoriť nevzhľadné veľké zoskupené fľaky. Škvrny môžu byť čierne, alebo hnedé. Dôležitým faktorom je častý handicap hluchoty u dalamtínov, ktorá je podmienená geneticky a vyžaduje včasné vyradenie postihnutých šteniat z vrhu.

Využitie plemena

Spoločenský, sprievodný pes určený pre aktívne rodiny s ochotou venovať dalmatínovi veľa času na cvičenie a prechádzky.

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Royal Hermelin.