Kočka domácí

Srsť mačky domácej si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, zdravý jedinec si dokáže srsť udržiavať. Pri mačkách s dlhšou alebo hustejšou srsťou, prípadne v období pĺznutia môžeme srsť prečesať hrebeňom alebo kefou. Mačku kúpeme len vo výnimočných prípadoch špeciálnym prípravkom určeným pre mačky. Netreba zabúdať na pravidelné návštevy veterinára, podávanie prípravkov proti parazitom, čistenie uší a u mačiek žijúcich vnútri môžeme mierne skracovať pazúriky.

Štandardy a charakteristické črty

Mačka domáca je drobnou mačkovitou šelmou, je to takmer výhradný mäsožravec a lovec. Jej telo je drobné, dosahuje zhruba 30 cm výšku v kohútiku, mačky sú dokonale prispôsobené na lov drobnej koristi za súmraku a úsvitu, to je aj čas, keď sú mačky počas dňa najaktívnejšie. Majú dokonale prispôsobený zrak na videnie v zlých svetelných podmienkach, majú dokonalý čuch, hmat a sluch.
Výnimočným orgánom sú fúzy, ktoré majú šírku tela mačky a vďaka nim mačka dokáže presne odhadnúť šírku otvoru, cez ktorý sa potrebuje prestrčiť.
Zahnuté ostré pazúriky umožňujú škriabať sa smerom nahor, ich tvar však komplikuje zliezanie, preto sa občas stane, že mačka, najmä malé mačiatko má problém zliezť napríklad zo stromu a treba ho zložiť. Chvost pomáha vyvažovať a stabilizovať telo pri pohybe. Mačka dokáže vyskočiť do výšky niekoľkonásobne prevyšujúcej výšku jej tela. Mačky sa rady šplhajú, preto musíme počítať s tým, že náš miláčik sa nebude pohybovať iba po zemi.
Samec mačky domácej váži 3,5 až 7 kg a samice okolo 2,5 až 4,5 kg. Srsť je spravidla krátka a pruhovaná, môže mať aj čierne alebo viacfarebné sfarbenie.

Povaha plemena

Mačka domáca je inteligentná, aktívna, samostatná, zvedavá, hravá, je priateľská, niekedy voči cudzím nedôverčivá. Mačky domáce zbožňujú svojich majiteľov, ľahko si zvyknú aj na iné domáce zvieratá, najmä na psov.
Mačka žijúca iba vnútri väčšinou netúži po pohybe vonku a často by si ani nezvykla, niektoré polodivé mačky domáce si zas nedokážu zvyknúť na život vnútri. Niektoré mačky si bez problémov zvyknú na život vnútri s výbehom von. Mačiatka sú veľmi hravé, prítulné a prispôsobivé.

História plemena

Mačka domáca sa domestikovala pravdepodobne v Afrike, zhruba pred 12-tisíc rokmi. Predpokladá sa, že v Egypte ľudia začali prikrmovať divé africké mačky, aby im lovili myši. Neskôr sa stali mačky v Egypte uctievanými zvieratami, keď umrela v egyptskej rodine mačka, členovia rodiny si na znak smútku oholili hlavy a obočie. Mačky sa bežne mumifikovali. Mačka bola uctievaná dokonca aj ako božstvo a mala ochrannú funkciu v dome. Najviac cenené boli čierne mačky, ktoré chránili posvätné miesta.
Mačky sa stali rýchlo obľúbenými zvieratami aj v starovekej Číne a Indii. V Európe sa objavujú v polovici prvého tisícročia pred naším letopočtom. V Grécku a v Ríme ich spájali s bohyňou krásy Afroditou.
Najťažším obdobím histórie bol pre mačky stredovek a začiatok novoveku, keď ich spájali s diablom a upaľovali. Predpokladá sa, že tieto praktiky pomohli k šíreniu najväčšej morovej epidémie v Európe, pretože bolo málo mačiek, ktoré by hubili potkany šíriace mor.
V období zámorských objavov sa mačky rozšírili aj do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.
V období baroka sa mačky znovu stali obľúbenými domácimi zvieratami a začalo sa s ich systematickým šľachtením.