Kólia dlhosrstá

Pôvodné škótske pastierske plemeno, ktoré si získalo srdcia širokej verejnosti najmä sfilmovaným románom „Lassie sa vracia“, kde romanticky ladený príbeh pomerne verne vystihol  pozitívne vlastnosti dlhosrstej kólie, akými sú vysoká inteligencia, bystrosť, šikovnosť, statočnosť a najmä absolútna oddanosť svojej rodine.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 30 - 37 25 - 32
VÝŠKA (CM) 56 - 61 51 - 61
CELKOVÝ DOJEM

veľmi elegantný pes, s jemnými spôsobmi

veľmi elegantný pes, s jemnými spôsobmi

POVAHA

veselá a priateľská

veselá a priateľská

SRSŤ

dlhá, hustá, zlatobiela, trikolórna a blue-merle

hustá, zlato-bílá, trikolorní a blue-merle

PRIEMERNÝ VEK 12 - 14 rokov 12 - 14 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU nenáročný nenáročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB náročný  náročná
FCI salašné a pastierske psy (bez švajčiarskych salašných psov) salašné a pastierske psy (bez švajčiarskych salašných psov)


Povaha plemena

Kólia je vyrovnaná, priateľská a dobromyseľná voči ľuďom, citlivá na zachádzanie, veľmi učenlivá a vysoko inteligentná. Je elegantne sebavedomá a hrdá. Vo voľnej prírode, či na rozsiahlom pozemku je plná energie a rada spolupracuje so svojim majiteľom pri výcviku, či psích športoch. Neznáša tvrdé zachádzanie a citlivo reaguje na zvýšenie hlasu. Zvláda i služobný výcvik, ale vzhľadom k jej jemnej povahe môže byť problémom výcvik obrany. Naproti tomu je to výborný strážny pes, ktorý štekotom uvíta každú nevítanú návštevu. Miluje svoju rodinu, najmä deti  a je úzko spätá so svojim pánom.

Pôvod

Dlhosrstá kólia pochádza zo škótskej nížiny a svoje pomenovanie získala pravdepodobne podľa miestneho typu ovce známej ako „colley“. Hlavnou úlohou kólií bolo strážiť a zháňať ovčie stáda. V 19. storočí si plemeno získalo obdiv anglickej kráľovnej Viktórie, ktorá pobývala na hrade Balmoral a s kóliami sa stretla pri návštevách statkov v okolí. Niekoľko jedincov si nechala previezť do paláca vo Windsore a zakrátko sa z kólie stal v Anglicku vyhľadávaný spoločenský pes. Dnešnú podobu ale plemeno získalo až zušľachtením krížením s ruským barzojom a írskym setrom. Koncom 19.storočia kólie úspešne prenikli i za oceán do USA, kde sa stali módnymi psami. Skutočne celosvetové rozšírenie plemena ale prišlo v 40. rokoch min. storočia,  po uvedení filmu „Lassie sa vracia“.

Štandardy a charakteristické rysy

Na prvý pohľad krásny, elegantný, dlhosrstý pes, bez známok nervozity, s hrdým a inteligentným výrazom. Vždy dôstojný a s ladnými pohybmi. Pre kóliu je charakteristická predĺžená nosová línia s minimálnym čelným sklonom. Osrstenie je dlhé, bohaté a to najmä na krku, zatiaľ čo na tvári a preklopených ušiach je srsť krátka. Farba je zlatá, alebo zlato čierna s bielymi znakmi a to najmä na hrudi a nohách, trojfarebná trikolóra (čierna, s hnedými a bielymi znakmi na spodnej časti tela), alebo modrá tzv. blue merle.

Využitie plemena

Hoci pôvodným zameraním kólie bolo stráženie stád oviec a dobytka, dnes ide v prvom rade o vyhľadávaného spoločenského a strážneho psa. Pres svoju vľúdnu a tvárnu povahu ju možno odporučiť i začiatočníkom. Kólia má rada aktívny pohyb a zamestnanie, je možné s ňou absolvovať služobný výcvik, agility, alebo z nej spraviť sprievodcu nevidomých, ale uspokojí sa i so strážením dvora. Nevyhnutne však potrebuje úzky a častý kontakt so svojim pánom a rodinou, na ktorých silne lipne a neznáša dlhodobú samotu.