Malý škrečok – veľká zodpovednosť (2. časť)

Okrem dôležitých vecí, ktoré musíte vedieť pri chove škrečkov, medze ktoré patrí príbytok či správna starostlivosť, musíte vedieť aj to, čím škrečkov kŕmiť a akú výživu majú mať. Ak všetko toto budete vedieť ovládať, škrečok bude zdravý, vyvarujete sa zbytočným ochoreniam či iným nepríjemným veciam, ktoré by mohli zastihnúť nielen vás, ale aj vaše malé stvorenie.

V druhej časti článku o škrečkoch sa dozviete, ako na správnu stravu a výživu. Práve správna strava a výživa je dôležitá časť, ktorou sa jednoducho vyhnete mnohým ochoreniam, ktoré by škrečok mohol mať. Nemusíte sa však hneď plašiť, pretože strava škrečka nie je vôbec náročná.

Čím kŕmiť?

Po tom, ako si zakúpite správny príbytok, vymedzíte priestor, v ktorom zvieratko bude a nakoniec si kúpite aj škrečka, musíte vedieť, čím by ste mali škrečka kŕmiť. Ako sme už na začiatku spomenuli, strava škrečka nie je vôbec náročná a mnohokrát ho môžete kŕmiť práve potravinami, ktoré máte doma v chladničke a jete ich aj vy.

Určite ste už niekde počuli alebo čítali, že si tieto zvieratká veľmi radi robia zásoby. Zásoby robia väčšinou z jedla, ktoré im dáte. Toto jedlo si zhromažďujú na jednom mieste – vo svojom brlohu, do ktorého niekedy ani dobre nevidíte. Práve preto by ste mali čistiť priestor, kde je škrečok najčastejšie niekoľkokrát do mesiaca. Vyhnete sa tak zbytočnému smradu či skazeniu potravy. Rovnako sa aj vyhnete ochoreniam, ktoré by mohol škrečok mať z pokazených potravín.

Škrečky nie sú ľudia, a preto svoje zásoby nevedia obmieňať. Keď si niečo dajú do svojho brlohu, väčšinou sa to tam pokazí, zhnije. Všetky veci, ktoré si zhromažďujú dávajú na kôpku alebo vedľa seba. Môžete tak dobre vedieť, že najstaršie jedlo je na spodku. To je väčšinou úplne pokazené a zhnité. Práve vašou úlohou je, aby ste sledovali, koľko toho škrečok dokáže zjesť na jedenkrát a dávať mu rovnaké, primerané porcie, ktoré nebudú zbytočne veľké. Niekedy však škrečok nie je až tak hladný, a preto si aj zo svojej klasickej porcie odloží na horšie časy. Vždy, keď svojho škrečka vypustíte pochodiť si niekam, alebo nie je vo svojom brlohu, vezmite si pinzetu, ktorú si určite presne na túto činnosť a z jeho brlohu mu všetko vyberte.

Mnohokrát sa stáva práve to, že škrečok nespáva vo svojom brlohu a vyhľadáva miesto niekde vonku. Príčinou je buď veľký smrad (ktorý je cítiť len v brlohu no môže sa pomaly dostať až von) alebo to môže byť plný brloh jedla, do ktorého sa škrečok jednoducho už nezmestí. Práve vtedy by ste mali skontrolovať príbytok svojho škrečka a zistiť, prečo nechodí dnu.

Škrečok nie je vyberavý a uspokojí sa aj s menšími porciami jedla. Vďaka tomu je škrečok nenáročný na potravu a nemusíte sa báť, že by ste za jeho potravu museli vyhadzovať stovky eur mesačne. Mnoho vecí môžete nájsť na jar a v lete vo svojej záhrade alebo práve na vašom tanieri. Nekŕmte ho však zbytkami alebo odpadkami.

Vyberať môžete:

Sušené krmivo :orechy, semená, ovsené vločky, jačmeň, pšenica, kukurica alebo hotové obilné zmesi

Zelené krmivo : púpava, ďatelina, lúčna tráva, šalát, jablká, zeler

Živé krmivo – červy, ktoré môžete kúpiť v špecializovaných obchodoch, nízkotučný tvaroh, jogurt či mäso

Iné - vitamíny či výživové doplnky, vetvičky stromov

Škrečkovi by ste mali podávať vždy čerstvú stravu, ktorá nie je pokazená alebo inak nevhodná. Ak mu niečo chutí viac, určite sa nebojte mu toho dať vo väčších dávkach. Škrečky nepatria medzi zvieratká, ktoré by mali vysoký nábeh na obezitu. Jedia menej, ale častejšie.

Nezabúdajte však ani na to, aby škrečok nemal stále rovnakú stravu a radšej mu vždy zdroje vitamínov a ostatných zdraviu prospešných látok neustále meňte.

 

Autor: Naďa Černá

Produkt nebol hodnotený
Diskusia
Diskusia k článku
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: