Ochorenia korytnačiek

Zdravé prostredie a dobrá strava je pre korytnačky zásadou dlhého a zdravého života. Je to prevencia proti chorobám, no niekedy sa stane, že aj keď má korytnačka všetko čo potrebuje, príde choroba alebo úraz, ktorému sa nedá vyhnúť.

Najdôležitejšie pravidlá, ktoré platia na korytnačky

  • Dostatok vápnika
  • Dostatok vitamínov
  • UV žiarenie
  • Správna teplota
  • Žiadny prievan

Mnohí chovatelia poznajú svoje korytnačky veľmi dobre, a preto si jednoducho všimnú zmenu nálady svojho pancierového kamaráta. Ak patríte medzi začínajúcich chovateľov a príznaky ešte neviete dobre sledovať, toto sú tie najčastejšie:

  • Apatia korytnačky
  • Strata záujmu
  • Nechuť k jedlu
  • Schovávanie v úkryte počas celého dňa
  • Chudnutie
  • Zmeny na koži alebo pancieri

Ľudí, ktorí chovajú korytnačky najčastejšie napadne podať ľudské lieky, ktoré by podľa nich mohli zabrať. Nerobte to. Lieky, ktoré sú vhodné pre nás ľudí nemusí korytnačka vôbec dobre zniesť a zdravotný stav sa jej zhorší. Navštívte preto veterinára, ktorý sa špecializuje na plazy (ak takého v okolí máte).

Korytnačku prepravujte v uzavretej škatuli, ktorá je izolovaná od zimy. Mali by ste v nej mať kúsok navlhčenej handričky. Dôležité sú aj otvory na dýchanie. So škatuľou manipulujte opatrne, aby korytnačka nelietala z jedného rohu do druhého.

Najčastejšie zdravotné problémy a ochorenia

Plesne, mokvajúce miesta – predurčujú väčšinou zápal, ktorý sa môže vyskytovať na končatinách, krku či medzi pazúrmi. Zvieratko sa vždy snaží ostať suché. Príčinou môže byť znečistená voda alebo terárium bez suchého miesta. Myslite na to, že korytnačky potrebujú aj dostatok súše. Návštevu lekára by ste nemali odkladať. Korytnačku vysušte a doprajte jej dostatok slnečného žiarenia.

Opuchnuté oči – mnohokrát to nemusia byť len opuchnuté oči. Korytnačka ich môže mať stále zatvorené alebo mať s nimi iné problémy, ktoré sú viditeľné. Táto choroba sa väčšinou prejavuje tým, že korytnačka sedí na suchu a neprijíma žiadnu potravu. Nastáva chudnutie. Príčinou môže byť nedostatok vitamínov alebo znečistená voda. Vymeňte okamžite vodu v akváriu, skúste čistenie očí s harmančekovým alebo kamilkovým odvarom a kŕmte korytnačku stravou bohatou na vitamíny a minerálne látky. Ak sa korytnačke nezlepší stav, neodkladajte návštevu veterinára.

Mäknutie panciera – je jednou z najčastejších chorôb, ktoré postihujú veľké množstvo korytnačiek. Mäkké miesta na pancieri sa rozpadávajú a zväčšujú, nastáva deformácia, pancier rastie nepravidelne. Príčinou býva mnohokrát veľký nedostatok vápnika a vitamínu D. Môže ísť aj o poruchy metabolizmu vápnika či zlé zloženie stravy, ktorú svojej korytnačke dávate. Riešenie je liečiteľné len v počiatočnom štádiu a to tým, že budete svojej korytnačke podávať stravu bohatú na vápnik a vitamíny.

Problémy pri kladení vajíčok – ak vidíte, že samička niekoľko dní stále hrabe so zadnými nohami, no vajíčka nekladie, mali by ste tento problém začať riešiť. Jednou z príčin môže byť chlad, plytký piesok na kladenie, z ktorého vychádza stres alebo nedostatok hormónov. Dávajte si pozor, aby korytnačka nebola v stresovom období najmä pri kladení vajíčok. Vyriešte tento problém tým, že do akvária dáte viac piesku. Ak je problém vyvolaný nedostatkom hormónov, navštívte odborníka.

Otrava – bohužiaľ, aj takéto niečo sa môže stať korytnačkám, ktoré chováme doma. Príznaky sú zvracanie, malátnosť, hnačka alebo potácanie sa bez rovnováhy. Príčina môže byť v skazenej potrave, ku ktorej sa korytnačka dostala, alebo ste jej ju omylom podali. Takisto za otravu môže aj chemický postrek, ktorý sa nachádza na neumytom ovocí. Mali by ste si dávať pozor na to, čo korytnačke podávate a ovocie či iné potraviny vždy umyť. Riešením je okamžitá návšteva veterinára.

 

Autor: Naďa Černá