Očkovanie psov

Očkovanie je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať. Ide tu o zdravie vášho psa a prevenciu pred rôznymi ochoreniami, ktoré by ho mohli napadnúť. Okrem toho, že by mohol chytiť nejakého bacila, mohol by sa nakaziť aj on kliešťov či bĺch, s ktorými môže prísť vonku do kontaktu.

Pri očkovaní by ste nemali nechávať nič na náhodu a ešte predtým, ako si zaobstaráte psa, by ste mali ovládať aspoň základné a prvé očkovania, ktoré by malo vaše šteňa podstúpiť. Ak si nájdete dobrého veterinára, ktorý sa o vášho psa bude starať poriadne, určite vám aj pripomenie dátum a druh ďalšieho očkovania. Niektorí veterinári, najmä tí v mestách sú však dosť pracovne vyťažení, a preto by ste si to mali všetko sledovať a zaznamenávať do knižky.

Pravidelnosť

Ako sme už načrtli na začiatku, mali by ste si založiť zdravotný preukaz psa, do ktorého si budete vždy zaznačovať a zapisovať, aké očkovanie váš pes podstúpil a kedy by sa mal vydať na to ďalšie. Pri malých šteniatkach je to veľmi dôležité, pretože keď sú malé, majú veľkú tendenciu ochorieť alebo chytiť nejakého bacila, ktorý môže spôsobiť závažné ochorenia. Niektoré očkovanie môže byť veľmi dôležité aj pre správny rast psa, a preto by ste niečo takéto určite nemali odkladať.

Nájsť si toho správneho veterinára však nikdy nie je úplne ľahké. Ak bývate v menšej dedine a v okolí máte len jedného, s ktorým sa možno aj osobne poznáte, máte výhodu. Viete, čo od neho očakávať a môže prísť aj k vám domov. Ak však bývate v meste a v okolí je viacero veterinárnych kliník či súkromných veterinárov, od ktorých neviete čo očakávať, mali by ste si dopredu, možno aj ešte predtým ako si zakúpite psíka, zistiť nejaké informácie o danom lekárovi. Vždy zvoľte takého, ktorý má za sebou už nejaké roky praxe, vie čo je pre psa najlepšie a má skvelé ohlasy aj od iných majiteľov psov. Zbytočne si budete platiť najdrahšieho veterinára, ktorý v skutočnosti nebude robiť nič navyše ako ten klasický alebo bude toho vedieť menej.

Na čo nezabudnúť pred očkovaním?

Práve prvé očkovanie býva zväčša aj prvou návštevou vášho psíka u veterinára. V takom malom veku, v akom je práve pes ho asi veľmi ťažko pripravíte na prvé stretnutie s doktorom. Do svojej dospelosti si na to nebude pamätať. Ako prvé je dôležité, aby ste si nezabudli už spomínaný preukaz psa, kde sa zapisujú všetky informácie či už o psovi alebo očkovaniach a vakcínach, ktoré dostal. Na to, aby mohol pes mať očkovanie, je dôležité, aby nebol chorý, nemal žiadne hnačky a ani nič podobné.

Očkovacia schéma

Očkovanie zväčša začína vo veku 6-8 týždňov. Proti infekčných chorobám sa 1-2 krát preočkováva a vždy sa očkuje o 3-4 týždne, aby to pre psa nebol príliš. Proti besnote sa očkuje od veku 12 týždňov, skôr nie. Tu, teda presnejšie vo veku 3-4 mesiace, je schéma pravidelného a častého očkovania končí. Samozrejme, návštevy veterinára nesmiete vynechávať. Očkovanie sa nesnažte ani urýchľovať, pretože protilátky sa vyvíjajú niekoľko dní a nie zo dňa na deň alebo počas noci. Práve počas týchto dní by ste ani nemali so psom niekam moc často chodiť.

V deň očkovania by ste psa nemali kúpať a nepreťažujte ho. Psík si musí oddýchnuť a zotaviť sa. Berte ho na krátke prechádzky von a pravidelne ho venčite. To je všetko v prípade nejakých nejasností alebo alergických reakcií hneď navštívte svojho veterinára, ktorý môže okamžite zasiahnuť.

Dospelý, zdravý pes chodí na ďalšie preventívne očkovanie raz ročne. Pravidelné prehliadky by ste mali robiť raz do mesiaca alebo raz za dva mesiace. Je to úplne dostačujúce, ak je váš psík zdravý a nemá žiadne problémy.

 

Autor: Naďa Černá

Produkt nebol hodnotený
Diskusia
Diskusia k článku
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: