Odpadkový kôš je nebezpečenstvom pre vášho psíka!

Pri vhadzovaní vecí do odpadkového koša asi nerozmýšľate nad tým, čo tam dávate. Jediné nad čím možno tak uvažujete, je triedenie odpadu a delíte tak plasty, sklo a papier do iných smetných košov. Určite však veľmi dobre poznáte scény z mnohých filmov, kde sa objavili psy, keď prehľadávali smetné koše a hľadali niečo dobré pod zub. Možno sa vám to ešte nestalo, no ak necháte psa bez prítomnosti človeka v byte či dome niekoľko hodín, pes sa začne nudiť. A práve vtedy prichádza problém.

Najčastejším problémom odpadkových košov je najmä to, že psa veľmi zaujíma. Predsa len, sleduje vás pri varení či upratovaní a hneď ako uvidí, že niečo držíte v rukách, chcel by to ovoňať či vyskúšať zjesť. Potom však zistí, že vy to dávate niekam preč. Do nádoby, ktorá je zatvorená a on do nej nemôže vidieť. Tu nestáva veľký záujem zo strany psa a zvedavosť, ktorú má každé jedno plemeno v sebe. Hneď ako zabuchnete dvere bytu a pes ostáva doma na niekoľko hodín sám, vydáva sa na rôzne prehliadky vášho bytu, kde by inde nesmel ísť. Dávajte si však pozor, pretože odpadkové koše môžu byť jedným z najnebezpečnejších vecí, ktoré psa môžu aj zabiť.

 

Pokazené jedlo

Prvou vecou, ktorá sa nachádza v koši a pes k nej pôjde okamžite je nejaké staré, pokazené alebo jednoduché nedobré jedlo, ktoré by ste nedali žiadnemu psovi. Práve preto ho vyhadzujete do koša s vedomím, že váš pes ho už nezje. Nikdy však neviete, ako k nemu jednoducho môže prísť a začať ho žrať. Medzi tieto potraviny, ktoré sú v koši môže byť napríklad jogurty či iné mliečne výrobky po záruke, pokazené mäso či zbytky z kuchyne, ktoré nie sú vhodné pre psíka ako napríklad kosti, ktoré by sa mu mohli zapichnúť niekde v krku alebo v bruchu a narobiť viac škody ako úžitku. Pretrhnutý žalúdok či dusenie sa z kosti, ktorá sa zapichla v hrdle vášho psa nie je nič jednoduché a psík by mohol aj zomrieť.

Po skonzumovaní tohto jedla z odpadkového koša môže nastať kontaminácia. Pes nemusí byť zvyknutý na ľudskú stravu, ktorá obsahuje dosť veľa soli a rôznych korenín, preto mu môže byť zle najmä z pohľadu trávenia. Okrem toho je tu možnosť, že by zjedol pokazený výrobok či produkt po záruke. V tomto prípade môže mať pes či mačka salmonelózu alebo sa dostavia iné problémy s trávením alebo otravou jedla. Ak sa začnú prejavovať problémy ako napríklad zvýšená teplota, letargia, hnačky, zvracanie či niečo podobné, určite choďte za veterinárom a nezabudnite mu spomenúť odpadkový kôš.

Papier

Možno si myslíte, že vášho psa by papier nelákal a nežral by ho. Samozrejme, väčšinu psov papier vôbec nezaujíma a jediné čo spravia je to, že sa s ním na pár minút pohrajú a roztrhajú ho. Iným prípadom je však to, keď je nejaká „pochúťka“ v koši zabalená do papieru. Mnohokrát tak býva vyhodené nejaké mäso či pečivo, ktoré psov jednoducho láka. Papier je veľmi nebezpečný z pohľadu následkov, ktoré vykoná. Môže byť toxický a je nevhodný pre zvieratá.

Plast a polystyrén

Rovnako je na tom aj ďalší obal. Predsa len, ktorý pes by žral od nudy plast alebo polystyrén? Veľmi často bývajú rôzne jogurty či iné potraviny zabalené v plastovom obale, ktorý je ešte špinavý od jedla. Psa takýto „chutný“ obal veľmi láka, a preto ho rád skonzumuje spolu s jedlom, ktoré sa na ňom nachádza. Plast a polystyrén nie sú nejako nebezpečné v tele, keď sa skonzumujú, no problém prichádza pri trávení. Dochádzajú tak zažívacie problémy, ktoré psovi či mačke nerobia práve najlepšie.

Predmety, ktoré sa nachádzajú v koši

Predstavte si, čo do koša vyhadzujete každý deň. Ak máte nejaký väčší smetný kôš, ktorý vynášate z domu každé dva či tri dni, niet sa čomu čudovať, že tam môže byť naozaj veľká a zaujímavá zmes rôznych vecí. Predmety osobnej hygieny nie sú výnimkou. Plienky, tampóny, vata, paličky do uší alebo rôzne, iné pre psa veľmi zaujímavé veci, ho budú veľmi lákať. Majú rôzne zápachy, ktoré pes ešte necítil a priťahujú ho úplne rovnako ako aj pachy z jedla. Z takýchto predmetov môže mať pes rôzne problémy, ktoré by ste mali okamžite riešiť s veterinárom.

 

Autor: Naďa Černá