Plachý pes

Pri kupovaní šteniatka to ani len netušíte, no už v menšom veku si to začnete u psíka všímať. Všetkého sa bojí, uteká a skrýva sa. Najprv si hovoríte, že to je len kvôli tomu, že je pes malý, no on ostáva plachý aj v dospelosti, čo robiť?

Plachosť a bojazlivosť nemusí byť len vrodená a veľmi často ani nebýva. Tieto vlastnosti sa väčšinou vyvíjajú počas dospievania. Ak nechcete, aby bol pes bojazlivý, nezabúdajte na to, že je veľmi dôležité, aby žil v pokoji a prejavovali ste mu dostatočnú lásku.

Z čoho plachosť vyplýva?

Problém môže niekedy spočívať v slabej socializácií šteniatka. Čo to znamená? Je to najmä kvôli tomu, že šteniatko nemá okolo seba žiadnych iných psov, s ktorými by sa mohol „skontaktovať“ či nemá okolo seba iných ľudí, len vás a nevie ako sa potom má správať v spoločnosti neznámych.

Ďalším problémom, najmä u šteniatok je emocionálna trauma. Nemusí to však byť len u šteniatok, ale aj u starších psov, ktorí sa niečoho veľmi zľakol. Iným problémom môže byť aj fyzické týranie či nedostatok sociálnej interakcie.

Mnohokrát sa stáva, že plachosť a bojazlivosť vyústia až do agresivity a uhryznutiu. Práve preto by ste sa mali začať zaujímať o svojho psíka, ktorý touto chorobou môže trpieť. Nebude agresívny len na okolie, ale aj na vás a môže sa stať, že by bol pre vás nebezpečný.

Práve Silvester a Nový Rok je veľmi ťažký a to nielen pre plachých psov, ale aj pre tých, ktorí sú počas celého roka „hrdinovia“. Pre plachých psov je to však veľmi ťažké obdobie, ktoré by im mohlo ich stav zhoršiť.

Ako prichystať šteniatko správne?

Majitelia malých psíkov by svoje šteniatko mali začať čo najskôr oboznamovať s okolím, ktoré nepozná. Zoznámte ho so psami v okolí, s blízkymi ľuďmi a s novými vecami, ktoré bude mať naokolo. Rovnako je na tom aj rušná ulica, mesto, motorové vozidlá či predmety, ktoré vydávajú zvuk.

Ako psa odnaučiť od plachosti?

Ak ste si doteraz mysleli, že plachosť sa nedá odnaučiť, verte, že to ide. Stačí, ak sa budete držať niekoľkých bodov a aj váš pes bude znova samostatný a nebude sa ničoho báť.

  • Psa nenúťte robiť veci, ktoré nechce a nechajte, nech si privykne na novú situáciu.
  • Zoberte si k sebe maškrtu, ktorú má pes rád a vždy, keď vydrží niektoré veci, pri ktorých sa inak bojí, dajte mu ju.
  • Po chvíľke by ste mali nadviazať očný kontakt a začať psa hladkať. Ak bude stále plachý, opakujte túto metódu niekoľkokrát za sebou a uvidíte, že to pomaly pôjde.
  • Opakujte túto metódu niekoľkokrát za sebou nielen v jednej miestnosti v dome či byte, ale aj v ďalších iných.

Váš pes by sa mal začať cítiť bezpečnejšie a lepšie a pomaly uvidíte, že sa stav zlepšuje.

 

Autor: Naďa Černá