Pyrenejský ovčiak s dlhou srstí v obličeji

Chlpatý, u nás pomerne neznámy, menší brat pyrenejského horského psa, ktorý nevábi svojim strapatým zovňajškom ako módny doplnok, ale predovšetkým húževnatý pracovník v teréne, pastier, strážca a sprievodca za každého počasia.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 10 - 15 8 - 13
VÝŠKA (CM) 40 - 48 38 - 46
CELKOVÝ DOJEM

energický pes, veľmi pružne sa pohybujúci

energický pes, veľmi pružne sa pohybujúci

POVAHA

všestranný, inteligentný, dobre ovládateľný,
silná osobnosť

všestranná, inteligentná, dobre ovládateľná,
silná osobnosť

SRSŤ

dlhá alebo polodlhá, odstávajúca, tvrdá. 
V odtieňoch plavej, alebo harlekýn

dlhá alebo polodlhá, odstávajúca, tvrdá. 
V odtieňoch plavej, alebo harlekýn

PRIEMERNÝ VEK 16 rokov 16 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU náročný náročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB  náročný  náročná
FCI salašné a pastierske psy
(bez švajčiarskych salašných psov)
salašné a pastierske psy
(bez švajčiarskych salašných psov)


Povaha plemena

Ide o plemeno odjakživa zvyknuté na úzku spoluprácu s človekom a skutočne pyrenejský ovčiak je prístupný výchove a dá sa dobre cvičiť. V prípade potreby vie však zasiahnuť z vlastného rozhodnutia i sám, najmä ak cíti ohrozenie zvereného majetku a svojho pána. Je podobne ako väčšina ovčiarskych plemien veľmi inteligentný, bystrý, rýchlo chápajúci pes, navyše nenáročný na priestor a opateru. Bol zvyknutý na drsné podmienky v hornatom prostredí Pyrenejí  a táto vrodená skromnosť a odhodlanie pracovať neúnavne za každého počasia, sú mu prirodzené i dnes. Je to ostražitý strážca, ktorý každú podozrivú návštevu hlási. K cudzím osobám je nedôverčivý a odmeraný. Naopak, k členom svojej rodiny prítulný a láskavý k deťom. Býva veľmi oddaný, niekedy až úzkostlivo závislý na svojom pánovi. Vďaka svojej šikovnosti a inteligencii je vhodným adeptom na psí šport typu agility.

Pôvod

Pyrenejský ovčiak bol odjakživa využívaný na aktívne zháňanie stád oviec a kôz, rozprestretých na horských sedlách francúzsko-španielskeho pomedzia Pyrenejí. Musel bdelo strážiť v noci a cez deň nedopustiť zatúlanie žiadneho kusu ďaleko od stáda. Často bol chovaný v kombinácii s pyrenejským horským psom, či obrovitým pyrenejským mastinom, ktorí mali na starosti obranu stád pred divými šelmami, zatiaľ čo pyrenejský ovčiak bol ten, ktorý aktívne hlásil čokoľvek podozrivé. Vzhľadom ku svojej inteligencii a nenáročnosti, bol nasadzovaný ako vojnový posol medzi jednotlivými jednotkami, i ako sanitárny pes v priebehu I. svetovej vojny.  Vojnové udalosti sa tak významne podpísali na znížení počtou jedincov plemena. Našťastie sa po vojne ujali jeho záchrany a regenerácie chovatelia  z vojenských radov, ktorí prišli do styku s aktívnym nasadením týchto energických a výkonných psov.

Štandardy a charakteristické rysy

Stredne veľký pes s jemnejšou konštitúciou, ale pomerne svalnatý. Uši sú stredne veľké, voľne visiace, dobre osrstené. Chvost je dlhý, na konci mierne ohnutý nahor. Oči a nos sú vždy tmavé. Srsť psa je hustá, polodlhá, na dotyk tvrdá, odolná voči počasiu. Na tvári je srsť jemnejšia a môže z časti zakrývať oči. Neskôr bol vyšľachtený variant s krátkou srsťou na tvári, ktorý je i celkovo mohutnejší. Vo vrhu šteniat s dlhosrstou tvárou sa bežne vyskytujú i jedinec s krátkou srsťou na tvári. Farba srsti je v odtieňoch od pieskovo žltej až po červenohnedú, šedo strakatá (harlekýn), prípadne čierna, alebo páskovaná s drobnými bielymi znakmi.

Využitie plemena

Aktívny, energický pes, neúnavne si hľadajúci prácu, či pobavenie. Potrebuje preto aktívne zamestnanie, alebo pána, ktorý s ním bude pravidelne vyrážať na dlhé prechádzky. Ideálne sú preň psie športy, pri ktorých môže odčerpať množstvo energie a využiť svoju inteligenciu. Nakoľko je veľmi prispôsobivý, dokáže žiť v meste i na vidieku, podmienkou je ale dostatok pravidelného pohybu a aktivít

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Bleu Colline.