Samojed

Veľký, huňatý, biely pes s typickou vizážou špica, inteligentnou, veselou a spoločenskou povahou. Jeho papuľa akoby sa stále usmievala. Mohutná srsť je jeho ozdobou, no v bytových podmienkach a letných horúčavách môže pôsobiť problematicky.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 23 - 30 23 - 30
VÝŠKA (CM) 51 - 56 46 - 51
CELKOVÝ DOJEM

strednej veľkosti, s krásnou stavbou
tela a vynikajúci v rýchlosti pohybu

strednej veľkosti, s krásnou stavbou
tela a vynikajúci v rýchlosti pohybu

POVAHA

priateľský, oddaný spoločník, temperamentný

priateľská, oddaný spoločník, temperamentná

SRSŤ

hustá a bohatá, farby bielej,
krémovej, alebo múčnej

hustá a bohatá, farby bielej,
krémovej, alebo múčnej

PRIEMERNÝ VEK 12 - 14 rokov 12 - 14 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU nenáročný nenáročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB  náročný  náročná
FCI špice a primitívne plemená špice a primitívne plemená


Povaha plemena

Samojed je od prírody priateľský, hravý, chápavý a bystrý pes. Má ale nezávislú povahu, ktorá môže pri jeho výchove činiť problémy. Býva tvrdohlavý a pri nedostatku zamestnania má sklony k potulkám. Od mala vyžaduje jasné vedenie, napriek tomu má sklony sa presadzovať a nikdy sa úplne nepodriadi výcviku. Bol od pradávna využívaný ako saňový a poľovný špic, má preto výborné vlýsledky ako pracovný pes v záprahu, zatiaľ čo jeho poľovnú vášeň je potrebné usmerňovať. Aj tak sa domáce zvieratá pred ním musia mať na pozore, pretože ich naháňanie a hubenie je pre samojeda forma hry. Nie je to pes vhodný na stráženie a ochranu, nechová sa teritoriálne. Miluje deti a svoju rodinu, ale je prívetivý ku každej návšteve, žiaľ i tej nepozvanej. Je to dobromyseľný, radostný kamarát, s vrodenou náklonnosťou k človeku.

Pôvod

Samojed je sibírske plemeno saňového psa, ktoré od pradávna chovali kočovníci Samojedi (Nenci), ktorí svoje psy používali na ťahanie saní a strážení stád sobov, ale aj na lov kožušinových zvierat. Preto sa dnes v samojedovi snúbia dve základné vlastnosti a to húževnatosť pracovného, ťažného psa a poľovné vlastnosti. Samojedi si svoje psy nesmierne vážili a nechávali ich dokonca spať vo svojich stanoch spolu s rodinou. Z toho plynie ich priateľská a k človeku prítulná povaha. Na rozdiel od iných saňových psov, je vzťah samojeda k človeku podstatne vrelší. S plemenom sa na svojich výpravách stretli i európski a americkí polárnici a prvé kusy samojedov boli importované do Británie a USA koncom 19. storočia. V Anglicku bol následne samojed prešľachtený do dnešnej podoby pôvabného, snehobieleho medvedíka.

Štandardy a charakteristické rysy

Samojed má kvadratickú stavbu tela, elegantný vzhľad a priateľský výraz. Uši sú malé, vztýčené, schované v huňatej bielej srsti. Chvost je obyčajne stočený ponad chrbát, ale v úplnom pokoji môže byť i zvesený dole. Oči sú vždy tmavé, veselé, inteligentné. Srsť vytvára mohutný golier. Krycia srsť odstáva od tela a je dlhá, rovná, drsná, pod ňou je mäkká, hustá podsada. Farba je najčastejšie biela, ale prípustná je i krémová, alebo piškótovo žltá.

Využitie plemena

Ideálny pracovný pes najmä pre saňové športy. Húževnatý a odolný v drsných podmienkach zimy. Samojed je príjemný domáci spoločník, vyžadujúci ale značnú dávku pozornosti a zamestnanie, ktoré si inak z nudy hľadá sám, či už poľovaním na domáce zvieratstvo, alebo túlaním sa. Nehodí sa do bytu, nakoľko jeho hustá srsť vyžaduje zvýšenú opateru a v teple značne pĺzne.

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Gold warden.