Správna strava pre škrečkov

Pri správnom chovaní škrečkov nie je toho veľa, čo by sme mohli pokaziť. Jednoducho si nažívajú vo svojom teráriu. Samozrejme, lásku a to, že sa o nich zaujímame potrebujú cítiť takisto ako všetky živé stvorenia. Starostlivosť o nich však patrí medzi tie jednoduchšie. Správna strava je však vždy problémom pre každého chovateľa hocijakých zvierat. Viete ako správne kŕmiť škrečkov?

Určite poznáte zoznamy potravín, ktoré sú vo všeobecnosti nebezpečné pre všetky zvieratá. Poznáte však zoznam takých potravín, ktoré sú plné správnych živín pre vaše domáce zvieratká? Ak nie, dnes tu máme pre vás menšie rady, ako správne kŕmiť aj takéto malé stvorenia, ako sú škrečky.

Potrava vo všeobecnosti je u škrečkov na prekvapenie dosť pestrá. Nie sú to žiadni vegetariáni, ktorí by nechceli mäso vôbec vidieť. V prírode sa však živia najmä semienkami a čerstvými rastlinkami. Nepohrdnú ani hmyzom či červami. Potravu si do nory nosia v lícnych torbách, kde sa im zmestí také množstvo potravy, ktoré zodpovedá 1/3 ich hmotnosti. Tento reflex, ktorý majú na to, aby sa aj v ťažších časoch udržali pri živote majú aj škrečky, ktoré sa chovajú v zajatí, a preto im musíte tieto časti kontrolovať. Môže sa stať, že potrava sa pokazila.

Škrečky chované v zajatí sa kŕmia väčšinou zmesou. Ďalšou časťou potravy môže byť aj tzv. „šťavnatá potrava“, ktorá obsahuje čerstvé bylinky, zelenina alebo ovocie v malom množstve alebo vetvičky ovocných stromov. Ak sa pozriete na zadnú stranu obalu hotového krmiva, ktoré kupujete, väčšinou býva zložené z obilnín, orechov, sušeného ovocia, zeleniny, sušených rastlín a extrudátov v rôznom pomere. Táto pevná potrava musí tvoriť väčšiu časť z príjmu vášho škrečka ako šťavnatá potrava.

Šťavnatú potravu vždy pred podávaním poriadne umyte a osušte. Mokrá by mohla spôsobiť škrečkovi zdravotné ťažkosti. Neskonzumované zvyšky vždy na druhý deň odstráňte. Nikdy nepodávajte svojmu škrečkovi nahnitú či inak znehodnotenú potravu, ktorá by mu mohla len uškodiť.

V strave škrečkom nemôžu chýbať bielkoviny živočíšneho pôvodu – napríklad červy, krevety, kuracie mäso alebo uvarený bielok. Takisto tieto bielkoviny môžete pokryť mliečnymi výrobkami ako sú biely jogurt, syr či tvaroh. Niektorí ľudia nedajú dopustiť na granule pre psov alebo mačky.

Takisto ako v psej potrave, jedlo by nemalo obsahovať príliš veľa soli, korenín či iných konzervačných látok. Veľa tuku, cukru či studené potraviny sú takisto nevhodné pre vášho miláčika.

 

Autor: Naďa Černá