Starostlivosť o koňa v zime

Zima je tu a toto ročné obdobie nie je jednoduché pre nikoho z nás. Musíme však brať na vedomie aj to, že ak máme domáceho maznáčika, treba mu prispôsobiť aj jeho príbytok. Ak chováte koňa v stajni, je to jednoduchšie, pretože tam má stálu teplotu, no niektorí takéto príbytky nemajú, a preto majú svoje kone len pod prístreškom a sú celoročne vonku. Ako sa o ne postarať?

Ak sa bojíte tuhých zím, ktoré sú každým rokom silnejšie a silnejšie, nestresujte sa. Príroda všetko vymyslela tak, aby každý živočích, ktorý musí žiť vonku, prežil aj tuhé mrazy. Vy mu však v tom musíte pomôcť.

Teplota

Optimálna teplota pre koňa je od -10 ºC do +10 ºC. Najideálnejšie je, ak je kôň pod prístreškom a má voľný výbeh. Ak máte koňa v stajni, nezabúdajte na vetranie, ktoré je dôležité pre čerstvý vzduch. Keď používate deku, nikdy ju nedávajte na mokrú srsť koňa.

Kŕmenie

Ako správne kŕmiť koňa v zime? Nesmiete zabúdať na to, že v zime si každé zviera začína tvoriť trochu tukovej zásoby, aby sa prichystali na studené počasie. Váš kôň na tom nie je inak, a preto by ste mu mali zvýšiť dávky potravy. Percentuálne sa jeho energetický výdaj zvyšuje až o 25%. U niektorých druhov je to dokonca aj 50%! Najdôležitejšie je v zime pre koňa seno. To mu pomáha vytvárať energiu. Tráva v zimných mesiacoch nemá toľko vitamínov a je jej málo, preto je seno najdôležitejším prvkom v potrave. Ak je kôň podvýživený, vhodné sú panenské oleje, no dávajte ich v malých dávkach viackrát denne.

Pitný režim

Voda je základom pre každú živú bytosť. Kone vypijú denne 4-7 litrov, a preto je nutné dodávať im čerstvú vodu niekoľkokrát denne. Zamrznutá voda by im mohla spraviť veľké problémy, preto dbajte na to, aby ste ju menili často. Ak je kôň vo výbehu a nemá stajňu, voda je v tomto prípade veľký problém. Najlepšie urobíte, ak si zaobstaráte vyhrievané misky.

Musíme si uvedomiť, že zima nie je pre koňa nepriateľ. Ako však zistiť, že kôň zle znáša zimu? Pokiaľ je kôň v stresovej situácií, jeho termoregulácia (najmä v zime) musí pracovať omnoho viac. Spaľuje pri tom teda mnoho energie, nemá chuť do jedla a chudne. Práve vtedy by sme mali spraviť vyššie uvedené opatrenia a zistiť, či koňovi niečo nechýba. Ak boli vaše kone pred zimou dobre živené, menší úbytok tukovej vrstvy nie je problémom. Je to úplne bežné a s tým si starosti nemusíte robiť. O svojho koňa by ste sa mali začať báť vtedy, keď začne chudnúť aj príliš.

Druhým javom, ktorý sa bežne stáva, býva väčšinou podchladenie. Aj keď termoregulácia ide na plné obrátky, niekedy to proste nestačí a váš kôň je vystavený chladu. Zhoršená fyzická výkonnosť, znížená imunita a mnoho ďalších príznakov napovedá o podchladení. Zodpovedný majiteľ by mal teda vždy dozerať na teplotu stajne a dostatočný príjem či už krmiva alebo vody.

 

Autor: Naďa Černá