Starostlivosť o mačiatka

Príchod malých mačiatok na svet je jedným z najkrajších okamihov v živote mačky, ale aj samotného chovateľa. No okrem mamičky mačky budú mačiatká s pribúdajúcimi týždňami vyžadovať aj vašu starostlivosť. Čo všetko im treba zabezpečiť, aby sa vyvinuli na krásne juniorské pradúce klbká?

Po narodení

Mačiatká sa rodia úplne slepé, veľmi málo osrstené a takmer úplne odkázané na svoju mačaciu mamu. Tá im zabezpečuje nie len pravidelný prísun stravy v podobe mliečka, ale dbá aj o ich čistenie, vyprázdňovanie a zahrieva ich svojím kožúškom. V prípade, že mačiatká chudnú a fyzicky neprospievajú je potrebné ich dokrmovať umelým mliečkom alebo vyhľadať náhradnú mačaciu matku.

Starostlivosť o mačiatka

Problém neprospievania mačiatok môže byť zapríčinený malou tvorbou mlieka u dospelej mačky prípadným odmietaním kojenia. Aby sa mačke tvorilo dostatok mlieka musí mať zvýšený pravidelný príjem potravy, ktorá bude pestrá a bohatá na vitamíny. Vhodné je napríklad krmivo pre kojace mačky, ktoré obsahuje všetky potrebné vítamíny.

Mačiatká by mali mať spolu so svojou mamou dostatočne veľký pelech, kde sa všetci pohodlne zmestia. Pelíšok treba najmä v začiatkoch pravidelne čistiť každý deň, pretože maličké mačiatká sa ešte nedokážu veľmi pohybovať a svoju potrebu budú vykonávať práve tam. Ideálne sú staršie deky, handry či iné podložky, ktoré budete môcť ľahko vymeniť za iné.

Prvé krôčiky

Okolo 2-3 týždňa mačiatká začínajú vidieť, loziť a pomaličky spoznávať okolitý svet. Je dobré im prichystať otvorenú toaletu, kde sa s pomocou dospelej mačky budú postupne učiť základné hygienické návyky. Mačiatká sú v tomto období ešte stále kŕmené mačacím mliečkom.

Zhruba v 4- 5 týždni môžeme začať mačiatká prikrmovať, pretože sú už schopné prijímať aj inú stravu. Vhodné je ich kŕmiť napríklad smotanou, bielym jogurtom, mliečkom. S nárastom prvých zúbkov môžete podávať premrazené mäsko nakrájané na malé kúsočky. Používať môžete teľacie, hovädzie, morčacie, králika, no nikdy nie bravčové, nakoľko je tu riziko vzniku svalovca. Jedlo skladované v chladničke mačiatkám vždy prihrejte a nepodávajte im ho chladené.

Krmivo a hranie

Mačiatká taktiež môžete kŕmiť kapsičkami, granulami či konzervami. Vhodné je však vyberať také, ktoré majú označenie kitten alebo junior - tie sú určené práve pre malých nezbedníkov. Táto strava obsahuje vyšší obsah bielkovín a iných dôležitých látok, ktoré sú potrebné pre ich správny vývin. Nezabudnite ani na misku s čerstvou vodou a zeleňou. V 12 týždni by už mačiatká mali byť schopné samostatne jesť bežnú stravu bez potreby kojenia.

Mačiatká sú od malička veľmi hravé a potrebujú si zlepšovať svoju bystrosť a pružnosť. Zabezpečte im podnetné prostredie. Vhodné hračky pre nich sú pierka, motúziky, loptičky, mišky, s ktorými sa dokážu zabaviť aj na celý deň. Hra má výchovný charakter a pripravuje mačiatko na život v dospelosti. Zabudnúť netreba ani na škrabadlo, kde si budú dobre brúsiť malé pazúriky.

Očkovanie

Prvé očkovanie mačiatka by malo prebehnúť v 8-9 týždni, ďalšie preočkovanie o 3 týždne a revakcinácia každoročne. Očkovanie proti vnútorným parazitom sa odporúča u mačiek realizovať každé 3-4 mesiace.

Mačiatká sú po skončení 12 týždňa plne pripravené na predaj, adopciu či darovanie. V tomto veku by už mali byť naučené na všetky hygienické a stravovacie návyky.

 

Autor: Sofia Kučerová