Veľký švajčiarsky salašnícky pes

Najväčší zo štvorčlennej rodiny švajčiarskych salašníckych psov a tiež typický pravidelným trojfarebným sfarbením, tzv. trikolórou. Mohutný, ale nie ťažkopádny, aktívnejší než jeho príbuzný bernský salašnícky pes.

Základné informacie

  PES FENA
VÁHA (KG) 50 - 70 50 - 70
VÝŠKA (CM) 65 - 72 60 - 68
CELKOVÝ DOJEM

trojfarebný statný pes silnej
kostry a dobrých svalov

trojfarebný statný pes silnej
kostry a dobrých svalov

POVAHA

pozorný, ostražitý, nebojácny, dobromyseľný

pozorný, ostražitý, nebojácny, dobromyseľný

SRSŤ

krátka, s hustou podsadou, čierna,
s hrdzavohnedými a bielymi znakmi

krátka, s hustou podsadou, čierna,
s hrdzavohnedými a bielymi znakmi

PRIEMERNÝ VEK 8 - 11 rokov 8 - 11 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU náročný náročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB  náročný  náročná
FCI pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske
horské a salašnícke psy
pinče, bradáče, molosoidné a švajčiarske
horské a salašnícke psy


Povaha plemena

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je dobromyseľný, vyrovnaný, ostražitý, verný a inteligentný. Je to skvelý strážca zvereného územia, silne teritoriálne založený, ale nebreše zbytočne a bez príčiny. K ľuďom má všeobecne vrelý vzťah a to najmä k deťom a malým zvieratám. V práci je vytrvalý, neúnavný bežec, dobrý ochranár a sprievodný pes. K členom  rodiny sa správa oddane a priateľsky a vyžaduje úzky kontakt so svojou rodinou. Je to pes, ktorý má v dospelosti tendenciu sa presadzovať a to najmä samce. Preto je nutné odmalička vštepovanie jasných pravidiel a socializácia voči cudzím psom a v neznámom prostredí. Hoci má kratšiu srsť, tá má hustú podsadu, ktorá ho chráni pred zimou a nepriazňou počasia. Je teda možný jeho celoročný chov vonku.

Pôvod

Ide o ťažného a strážneho psa švajčiarskych salašov, psa podomových obchodníkov a mäsiarov. S bernským salašníckym psom má spoločného predka a ešte do 20. rokov minulého storočia bol považovaný iba za jeho krátkosrstú verziu. Práve kvôli krátkej srsti, si nikdy nezískal tak vysokú popularitu, hoci po pracovnej stránke, vďaka väčšej pohyblivosti a aktívnosti, svojho dlhosrstého brata  predstihol. Cielený chov a výber trojfarebných jedincov, začal u švajčiarskych salašníckych psov v r.1909. Veľký švajčiarsky pes dlho zápasil s nedostatočnou chovnou základňou a tak jeho oficiálne uznanie prišlo až v 40. rokoch minulého storočia.

Štandardy a charakteristické rysy

Veľký, statný, s mohutnou kostrou a širokým hrudníkom, ale nie zavalitý, alebo ťažkopádny. Uši sú sklopené po stranách hlavy, chvost rovný, v pokojnom stave spustený. Oči hnedé, dobráckeho a oddaného  výrazu. Srsť je hladká, krátka, s bohatou a hustou podsadou. Farba je symetrická trikolóra, kedy základnú čiernu farbu lemuje žltá až hrdzavohnedá, pričom laby, koniec chvosta, hrudník a papuľa majú biele odznaky.

Využitie plemena

Pracovný, sprievodný a strážny pes, vhodný do rodinného prostredia, ideálne s možnosťou väčšieho pozemku. Pokojný, nevyžadujúci množstvo aktivít, ale závislý na pozornosti a kontakte s členmi rodiny.