Všetko čo potrebujete vedieť o andulkách

Andulky patria medzi jedny z najpopulárnejších vtáčikov, ktoré môžete chovať doma. Predtým ako si nejaké zadovážite domov musíte o nich vedieť aspoň základné informácie.

1. Jedna= radšej žiadna

Ak si chcete kúpiť iba jednu andulku, radšej to nechajte tak a kúpte si papagája. Andulky sú veľmi spoločenské vtáčiky, a potrebujú mať okrem vás po boku ešte nejakého „parťáka“. Ak nechcete, aby sa andulky množili, kúpte jej kamaráta/kamarátku rovnakého pohlavia.

2. Veľkosti klietky

Aby sa andulka cítila vo svojom domčeku dobre, musíte jej zaobstarať správnu veľkosť klietky. Vždy záleží, koľko vtáčikov budete mať doma. Ak dve, stačí vám klietka s rozmermi 60x30x60 (dĺžka, šírka, výška). Ak však chcete celú rodinku, myslite aj na väčšiu klietku. Správne urobíte, ak bude klietka nižšia a dlhšia. Určite nezabúdajte na dve misky s prosom a dve s vodou.

3. Búdka- áno alebo nie?

Musíte si najprv stanoviť to, či chcete, aby vaše andulky mali ďalších potomkov, alebo nie. Málokedy sa stane, že sa tieto druhy vtáčikov rozmnožia bez búdky. Stáva sa, ale zriedkakedy. Preto dbajte na to, aby vaše andulky mali dosť priestrannú búdku s dosť veľkým otvorom.

4. Vek

Keď si idete kupovať andulky, musíte si uvedomiť jednu zásadnú vec. Nie je to len na krátku dobu, pretože andulky sa dožívajú až 18 rokov. Počas svojho dlhého života jej musíte často umývať klietku, pretože sa môžu do špiny v nej dostať baktérie, z ktorých môže rýchlo ochorieť.

5. Zábava

Viete o tom, že andulky sa veľmi radi hrajú a zabávajú? Aj preto môžete veľakrát v obchodoch so zvieratkami vidieť v klietkach hojdačky, na ktorých sa veľmi radi hojdajú. Okrem toho majú veľmi radi aj sledovanie televízie! Ak jej dáte do klietky zvonček, určite začujete jeho zvuk.

6. Mládaťká

Čo treba robiť, aby mali vaše andulky mláďatká? V prvom rade potrebujete mať dostatočne starý párik v dobrej zdravotnej kondícií. Druhý dôležitý bod je ten, aby sa andulky mali radi. To zistíte tak, že si navzájom čistia perie, samček kŕmi samičku a samička neútočí na svojho „spolubývajúceho“. Ďalším krokom je zaobstaranie búdky. Ako sme už spomínali, bez nej samička tak ľahko nepokladie vajíčka. Potom stačí už len čakať a vaše nové prírastky by sa mali čoskoro vyliahnuť.

 

Autor: Naďa Černá