Výživa kanárikov podľa období

Každý kanárik prechádza počas svojho života niekoľkými obdobiami. Počas týchto období potrebuje mať správnu výživu na to, aby mohol byť zdravý, silný a dokázal prežiť všetky dôležité dni, ktoré potrebujete. Niektorí na tieto obdobia síce nemyslia, no ak chcete byť vhodným majiteľom a chovateľom, určite si dávajte na toto pozor.

Kanáriky sú veľmi známe a obľúbené druhy vtáčikov, ktoré potrebujú len veľmi jendnoduchú starostlivosť. Nemusíte sa preto báť, ak patríte medzi začiatočníkov, ktorí majú kanárikov prvýkrát, že by ste museli vyvíjať nejaké veľké úsilie. Stačí vedieť pár základných vecí, ktoré ich potešia a budú veľmi radi za všetko. Viete, akými obdobiami si kanáriky prechádzajú?

Obdobie biologického pokoja

Výživa v období biologického pokoja je veľmi dôležitá. Počas teplých letných mesiacov sú energické výdaje organizmu vyššie, pretože kanáriky vydávajú veľa energie. Radi sa šantia, lietajú kade-tade a potrebujú preto prijať omnoho viac energie, ako niekedy. Krmivo by preto malo byť bohaté hlavne na cukry, tuky a vitamíny. V strave by ste preto nemali zabúdať napríklad na ovocie, zelenú stravu a zeleninu, ktorá je veľmi prospešná nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá. Kanáriky na tom nie sú inak a vhodné krmivo s obsahom vysokou energetickou hodnotou je veľmi dôležité.

Biologický pokoj je však aj počas studených mesiacov, kedy nemusíte mať po ruke čerstvú zeleninu alebo ovocie. Určite nezabúdajte na štandardnú kŕmnu zmes, ktorá pozostáva zo semien. Nepodávajte však vaječnú zmes, ktorá je ťažšie stráviteľná. Vysoký obsah bielkovín nie je vhodný najmä v zimných a studených mesiacoch, keď kanáriky nemajú taký výdaj.

Podávajte repku olejnatú, konopné a ľanové semená, niger, slnečnicu a dokonca môžete aj slaninu. Zvyšok semien tvorí napríklad proso, lesknica a ovsené vločky. Nezabúdajte však ani na zeleninu ako je mrkva.

Obdobie hniezdenia

Obdobie hniezdenia je jedným z najdôležitejších období najmä vtedy, ak veľmi chcete malé kanáriky, ktoré vám budú pobehovať a lietať v klietke. Výživa je jednou z najdôležiteších zložiek, ktoré by ste nemali zanedbať, ak chcete, aby nielen malé kanáriky, ale aj ich rodičia boli zdraví a šťastní. Kanárikom by ste preto mali podávať okrem štandardnej zmesi aj vajcovú zmes. Tú podávajte kvôli povzbudeniu pohlavnej aktivity. Ak sa vám teda nedarí mať malé vtáčiky, skúste niečo takéto. Vtáčikov by to mohlo nabudiť k tomu, aby mali potomkov.

Keď sa začne hniezdenie, časť krmív by ste mali navlhčovať a pridávať púpavu, špenát, karotku a šalát. Samičkám, ktorým sa už pošťastilo a majú malé kanáriky, by ste nemali dávať konopné semeno, slnečnicu a niger. Tieto zložky potravy pre nich môžu byť totižto veľmi nebezpečné. Pár dní pred liahnutím mláďať by ste mali dávať vaječnú zmes a to v pomere: jeden diel uvarených vajec a dva diely strúhanky. Kanárikom to veľmi chutí a majú z toho všetky živiny, ktoré potrebujú na správny rast a pevnú stravbu. Keď sú mláďatká staršie ako päť dní, zmes môžete dávať v pomere jedna ku jednej. So stravou to však nepreháňajte, pretože malé kanáriky potrebujú maximálne jednu kávovú lyžičku. Postupne pridávajte zelené krmivo, ktoré o pár dní bude vhodné aj pre malých potomkov. Keďže vajíčka majú tendenciu sa rýchlo kaziť, potravu meňte niekoľkokrát, aby nebola kontaminovaná.

Výživa mládať

Výživa mladých kanárikov môže byť jedna dlhá kapitola, v ktorej by ste však našli hlavne tie základné veci, ktorých by ste sa mali držať. Stavte preto na klasické a osvedčené rady, ktoré vám dnes prinesieme. Mláďatám podávajte denne čerstvú vajcovú zmes plus klasickú, štandardnú zmes semien. Pridávajte aj čerstvú strúhanú mrkvu, šalát, púpavu a iné zelené krmivo. Pri výžive mláďať by ste si mali dávať pozor na tieto produkty, ktoré sú pre ne vhodné. Práve už spomínaná zelenina a krmivo majú perfektnú energetickú hodnotu, ktorá je pre malé kanáriky čo najlepšia.

Obdobie pŕchnutia

V období pŕchnutia je dôležité vedieť, že kanáriky potrebujú vo výžive veľký podiel bielkovín, cukrov a tukov. Bielkoviny vám zaručia, že kanáriky budú mať pevné kosti a cukry, že budú mať dostatok energie. Do krmiva nezabúdajte pridávať napríklad slnečnicu či konopné a ľanové semienka. Tie majú dostatok tukov, ktoré sa postarajú o dostatočnú energickú hodnotu.

 

Autor: Naďa Černá

Produkt nebol hodnotený
Diskusia
Diskusia k článku
Máte otázku? Zaujíma vás konkrétny detail? Opýtajte sa nás.
Položiť otázku
Nová otázka
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Nadpis:
Text príspevku:
Vaše meno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zverejnený)
Text príspevku: