Americký buldog

Ide o málopočetné plemeno robustného buldoga na vyšších nohách, dynamického a pohyblivejšieho, než sme zvyknutí u jeho prešľachteného anglického brata. Je to športovo založený pes zvládajúci všestranné využitie a to ako pes strážny, pracovný, tak i spoločenský.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 41 - 61 30 - 50
VÝŠKA (CM) 55,8 - 71 43,2 - 66
OBVOD KRKU (CM) 47 - 68 47 - 68
CELKOVÝ DOJEM

silný, atletický, mohutný,
strednej veľkosti

silná, atletická, mohutná,
strednej veľkosti

POVAHA

neohrozený, nebojácny, nie zbytočne nepriateľský, či prehnane agresívny

neohrozená, nebojácna, nie zbytočne nepriateľská, či prehnane agresívna

SRST

krátka, tvrdá, lesklá, aspoň 50% biela,
farebné fľaky, pásikavé, alebo hnedé

krátka, tvrdá, lesklá, aspoň 50% biela,
farebné fľaky, pásikavé, alebo hnedé

PRIEMERNÝ VEK

16

16

NÁROČNOST NA VÝCHOVU veľmi náročný veľmi náročná
NÁROČNOST NA POHYB nenáročný nenáročná
FCI neuznané plemená neuznané plemená


Povaha plemena

Americký buldog je po všetkých stránkach silná osobnosť, vyžadujúca pevné a jednoznačné vedenie, skrátka autoritu a skúseného chovateľa. Je to inteligentný a učenlivý pes, silný, aktívny a dynamický. Voči cudzím býva nedôverčivý, ale nikdy agresívny. Rešpekt budí už jeho zjav, málokedy je preto nutné, aby zasahoval. Dokáže zastať prácu strážneho i farmárskeho psa, ktorý vie usmerniť dobytok a nebojí sa kopancov kopýt. Je sebavedomý, neohrozený a samostatne jednajúci. Len tieto vlastnosti mu totiž zaručujú úspech a bezpečné splnenie úloh, ktoré sú od neho očakávané. Vie zastať i pozíciu duriča a zúčastniť sa poľovania na čiernu zver, ale v našich končinách je to predovšetkým atraktívny spoločenský pes, od ktorého sa očakáva nanajvýš osobná ochrana pána, či stráž majetku, čo je určite škoda, lebo americký buldog vie ponúknuť isto viac. Miluje a chráni svoju rodinu, býva trpezlivý k deťom, ale jeho výchova vyžaduje skúsenosti, včasnú socializáciu a pevné vedenie.

Pôvod

Americký buldog má pomerne starú a dlhú históriu svojho vzniku a postupného vývoja už od 17. storočia. Ide pôvodne o typ buldogovitého psa, ktorého si so sebou priviezli za oceán do USA anglickí prisťahovalci. Kedysi hrýzol býkov a dobytok, no bol využívaný i na lov kancov. Správal sa neohrozene, odhodlane a často riskoval zranenie, či život v súbojoch s veľkými zvieratami. Nikdy ale nebol huckaný proti ľuďom. V tvrdých podmienkach prežívali len tie najsilnejšie jedince. Buldogy boli krížené s rôznymi ďalšími plemenami, aby boli docielené pracovne čo najschopnejšie jedince, vhodné ku stráženiu, ochrane i k lovu. Z toho dôvodu dodnes nemá americký buldog svoju ustálenú podobu v exteriéri, ani povahe. Napriek svojej veľkej popularite vo svojej domovine, kde si ho do svojho znaku zakomponovalo i americké námorníctvo, v Európe sme sa s ním začali stretávať až v posledných rokoch.

Štandardy a charakteristické rysy

Nakoľko nemá americký buldog ustálenú podobu, môžeme sa stretávať s menšími zavalitejšími, ako i s vyššími a štíhlejšími typmi. V zásade má ale vzbudzovať dojem sily, neohrozenosti, pevnej a mohutnej konštrukcie, so širokým hrudníkom. Hlava psa má črty typického buldoga so skráteným ňucháčom a štvorhrannou papuľou so zľahka previsnutými pyskami. Uši sú preklopené, trojuholníkové, dnes sa už nekupírujú. Ňucháč je čierny, prípadne sivý. Oči majú tmavé lemovanie. Chvost je dlhý, zužujúci sa do špičky. Srsť amerického buldoga je krátka, priliehavá, lesklá. Farba je prípustná akákoľvek, ale s prevahou bielej, na ktorej sa nachádzajú farebné, alebo jednofarebné fľaky: hnedé, pásikavé, mahagónové, či plavé.

Využitie plemena

Všestranný farmársky a domáci pes, vhodný na stráženie, i športové aktivity. Pri dostatku pohybu je možné ho držať i v byte. Jeho krátka srsť mu neumožňuje celoročný pobyt vonku. Jeho výchova je náročná, nakoľko ide o veľmi sebavedomého psa, ktorý sa má tendenciu stále presadzovať. Neodporúča sa preto začiatočníkom.

 

Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Asgalidogs.