Európska krátkosrstá mačka

Európska krátkosrstá mačka si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Ide o mačky so silným imunitným systémom, netrpia na choroby zapríčinené prešľachtením, netreba však zabúdať na kvalitnú potravu, starostlivosť o oči, čistenie uší, prevenciu proti parazitom a pravidelné skracovanie pazúrikov u mačiek žijúcich vnútri.

Štandard plemena a charakteristické črty

Európska mačka je stredne veľké až veľké plemeno s robustným, pevným a svalnatým telom. Hruď je široká, hlava okrúhla so širokými lícami. Uši sú stredne veľké, rovné a zaoblené na koncoch, nos je rovný. Európske mačky majú veľké okrúhle oči, ktoré môžu byť modré, zelené alebo žlté, pričom najčastejšia farba je zelená. Chvost je stredne dlhý, hrubý a zužuje sa smerom ku koncu. Srsť je krátka, jemná a lesklá, vzhľadom na to, že je krátka, nevyžaduje si česanie. Existuje mnoho farebných variantov, môžu byť jedno-, dvoj- a trojfarebné. Európske mačky sa v priemere dožívajú 15 rokov, často aj viac. Váha sa pohybuje medzi 3,5 až 7 kg.

Povaha plemena

Európske mačky sú veľmi inteligentné a sú vynikajúcimi lovcami, sú nezávislé, zvedavé a samostatné. Sú veľmi prítulné a maznavé k svojim majiteľom, bývajú plaché a nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Sú to vynikajúci spoločníci, sú veľmi živé a čistotné.

História plemena

Pôvod európskej mačky nie je celkom jasný, predpokladá sa, že pochádza z horských plemien afrických mačiek a rozšírili sa po Európe vďaka Rimanom, ktorí si tieto mačky veľmi obľúbili. Prvé pokusy o vytvorenie štandardu sa objavujú medzi svetovými vojnami. V tom období žilo na Britských ostrovoch veľa pekných, ale nešľachtených mačiek. Tamojší chovatelia sa rozhodli o vytvorenie štandardu a začali so šľachtením tohto plemena. No až do roku 1981 nebol určený samostatný štandard pre európsku krátkosrstú mačku, ktorá bola dovtedy posudzovaná v jednej kategórii spolu s britskými mačkami. Európske mačky sú najrozšírenejšie vo Fínsku a ich chov tu má dlhoročnú tradíciu a obrovskú škálu farebných variantov.