Když je kočka sama doma

Niekedy sa jednoducho stáva, že nie je vyhnutie. V živote každej mačičky skrátka a jednoducho nutne musí nastať chvíle, kedy bude mať celé svoje kráľovstvo len pre seba a to po dobu dlhšiu, ako je obvyklé. Ak sa chystáte práve na dovolenku a nemáte možnosť vziať vašu chlpatú parťáčku so sebou, nemusíte sa báť, že by vaše mačička odlúčenie nezvládla. Teda aspoň v prípade, že na vás nie je extrémne závislá. Mačičky sú síce stvorenia po väčšinou veľmi spoločenská, občasnú samotu a tichú domácnosť ale hocikedy uvítajú. Ak sa vám snáď hlavou naháňa myšlienka, že mačička s prístupom von si vystačia s miskou plnou jedla a spánkom niekde v sene alebo v korunách stromov, rýchlo ju zažeňte. V čase vašej neprítomnosti sa môže stať veľa nečakaných udalostí, ktoré sa bohužiaľ od mora po telefóne rieši veľmi ťažko a po návrate by vás tak mohlo čakať nielen nemilé, ale aj smutné prekvapenie. A o to predsa nikto nestojí. Ale aj mačičky žijúci striktne vnútri domácnosti je potrebné na odlúčenie pripraviť a práve o tom bude dnešný článok.

 

Sirotou na jednu noc

Ak plánujete zanechať kota doma samotného po dobu jednej noci, nemusíte sa s prípravami príliš zaťažovať. Nemožno síce spoliehať na to, že váš chlpatý raubíř bude väčšinu noci spať, aj tak ale jednu noc bez vašej prítomnosti zvládne pravdepodobne bez problému. K jeho šťastie stačí iba plná miska čerstvej vody, plná miska granuliek a čistá toaleta. Na čo si ale dajte pozor v každom prípade, sú veci a miesta, ktoré môžu aj vo vašej prítomnosti mačičku ohroziť. Sú to elektrické káble, vysypané alebo rozliate upratovacie prostriedky a nakoniec otvorené okná. Dokonca aj okno otvorené na větráčků sa v okamihu môže stať smrteľnou pascou a to tým skôr, ak mačičku vo vašej prítomnosti okno vôbec nezaujíma. Prečo? Pretože práve doba kedy doma nie je žiadny dozor, nabáda k porušovaniu zabehnutých pravidiel. A keď už je tu možnosť preskúmať kuchynkou linku, tak prečo sa nezamerať napríklad práve na pootvorené okno?

 

 

Starostlivo plánujte

Ešte než sa pustíte do nákupu patričných zásob, uistite sa, že bude mať vaše mačička zariadené stráženie. Ideálnou voľbou je niekto, koho už vaša mačička dobre pozná a jeho prítomnosť ju nestresuje. Takýto človek by mal ideálne každý deň k vám domov zaskočiť, doplniť krmivo, vymeniť vodu, vyčistiť toaletu, s Chlupatice si pohrať a riadne ju pomaznať. Ak je váš kočičák zvyknutý dostávať mäsové konzervy alebo kapsičky, najlepšie doba na ich rozdávanie je tesne pred odchodom. Naježený mačička, ktorú doma nič nerozptyľuje, sa tesne po vyprázdnení misky riadne umyje a odoberie sa do pohodlia svojho pelechu, kde bude v pokoji a pohode aj niekoľko hodín nerušene tráviť a spať. Ak nemáte ochotného kamaráta, suseda alebo príbuzného k dispozícii, nezúfajte. V dnešnej dobe totiž už existujú firmy, ktoré nielen všetky vyššie popísané povinnosti splní, ale ako bonus vám pri každej návšteve pošlú aktuálnu fotografiu zvieratstva a navrch vám napríklad zalejú aj kvetiny.
Ak si chcete byť istí, že vašej mačičke nebude nič chýbať a všetko bude aj po dobu vašej neprítomnosti zaistené, vytvorte si "návod na mačku". Detailne v ňom popíšte všetky základné povinnosti týkajúce sa starostlivosti o mačku a nezabúdajte dobre popísať i napríklad také zdanlivé drobnosti, ako kde je umiestnené krmivo, kde skladujete stelivo, kde hľadať lopatku na čistenie toalety, alebo kde je založený očkovací preukaz v prípade, že bude nutné v čase vašej neprítomnosti odviezť mačku na veterinu. Pre pokoj a pohodu strážiaci osoby je dobré do návodu vypísať aj miesta, kam sa mačička najradšej schováva, prípadne popísať správanie, ktoré je pre konkrétnu mačičku typické, ale u iných mačiek sa zas tak často nevyskytuje. Pre pokoj duše navyše zavolajte vášho veterinárneho lekára a informujte ho, že v danom termíne nebudete prítomní a v prípade potreby bude mačička doviezť na vyšetrenie inou osobou, ktorá o ňu bude momentálne starať. Do návodu potom samozrejme nezabudnite uviezť meno, adresu a telefónne číslo vášho veterinárneho lekára. Nič nepokazíte, keď navyše pridáte ešte kontakt na najbližšiu veterinárnu ordináciu s nepretržitou službou.
Ďalšou možnosťou potom je umiestniť po dobu vašej neprítomnosti mačičku do zvieracieho hotela. Než sa ale k takémuto kroku uchýlite, dobre popremýšľajte, či zrovna vaša mačička dobre zvládne pobyt v novom prostredí a navrch s ľuďmi, ktoré nepozná. Pre pokoj vašej duše a pohodlie vašej chlpaté parťáčkou tiež najprv hotel navštívte a uistite sa, že je tam všetko tak, ako si predstavujete. Ono totiž, čo si budeme hovoriť, pekné fotky na internete nemusia nutne zodpovedať realite.

 

Zásob nie je nikdy dosť

Akonáhle plánujete nechať vašu mačku doma samotnú dlhšie než cez jednu noc, je nevyhnutné zariadiť jej stráženie a dostatočné zásoby krmiva a podstielky. Než sa teda vydáte na dovolenku, najprv si prepočítajte, koľko krmiva a podstielky v čase vašej neprítomnosti spotrebuje a celé množstvo vynásobte dvomi. Prečo? Skrátka a jednoducho pretože človek nikdy nevie, čo ho cestou stretne. A aj keď v rámci psychickej pohody pred dovolenku neradno maľovať čerta na stenu, vždy je lepšie počítať aj s variantom, že sa váš pobyt na dovolenke či pracovnej ceste môže o pár dní pretiahnuť. Ostatne stačí nešikovné zranenia, porucha automobilu, či zlé počasie na letisku, a problém je razom na svete. A keď je mačka sama doma, hoci pravidelne kontrolovaná a škrabania osobou na stráženie, chýbajúce krmivo môže značne skomplikovať situáciu. Iste, stráženie síce môže skočiť do najbližšieho zverimexu a na tých pár dní nakúpiť iné granulky, ale nové krmivo v kombinácii so stresom zo samoty môže v zažívacom ústrojenstve vašej mačičky spôsobiť nemalé škody. A potom vás bude namiesto radostného vítania kota čakať skôr celodenné upratovanie domácnosti a dosť možno aj návšteva u veterinárneho lekára.

 

Bez zábavy nie je deň

Ak chcete sa po dovolenke vrátiť do domácnosti vyzerajúce tak, ako ste ju pred odchodom zanechali, dajte kočičákovi k dispozícii dostatočné množstvo hračiek. Ak je totiž okrem dietok, niečo skazou upratané domácnosti, potom je to práve nudiace sa mačka. Hračky, ktoré vašej mačičke nadelíme, by mali byť zábavné a hlavne neopozerané. Jedine tak totiž mačička zameria svoju pozornosť na ne a nie napríklad na záclony v obývacej izbe, alebo kabeláž od počítača alebo televízie. A keď už sme pri tých káblov, je dobré pred odchodom povypínať elektriku. Len pre istotu ...
Hračky vyberajte nielen neopozerané, ale aj bezpečné. Rozhodne nie sú vhodné plyšové zvieratká s korálkami miesto očí, pretože hrozí ich prehltnutie. Dobrou voľbou nie sú ani hračky z plastu, pretože o jeho kúsky si môže mačička poraniť papuľku. A bývate ak v bytovom dome, myslite tiež na pokoj vašich susedov. Drevená gulička je totiž záležitosť veľmi zábavná, avšak začne ak ju mačička vo tri v noci preháňať po dlažbe, susedia vám za to asi nepoďakujú. Ak nie sú navyše zrovna trpezliví a tolerantní, môže sa stať, že vám v priebehu noci prídu, v snahe utíšiť hluk, zvoniť na zvonček pri dverách a v takom prípade sa nielen nedozvoní, ale ešte vydesí nič nechápajúci mačku.

 

 

Bezpečnosť predovšetkým

O otvorených oknách a rozliatych saponátoch už sme síce hovorili, nie sú to však zďaleka jediné nástrahy, ktoré vo vašej domácnosti na mačičku číhajú. Ešte než odídete, odstráňte z dosahu všetko, čo by sa mohlo rozbiť. Poháre na víno v štýlovom regáliky síce vyzerajú pekne, porezané labky od ich črepov sa ale bez včasného ošetrenia ľahko nehojí. Vysoké skrine a komody sú síce záležitosťou veľmi praktickú, ak nie sú zabezpečené proti pádu, môžu na pohybovom ústrojenstve napáchať nemalé škody a to ešte v tom lepšom prípade. Nebezpečné sú tiež ľahko dosiahnuteľné nite, klbka pletacích priadzí, alebo šnúrkami. Hra s nimi je veľmi zábavná, ale keď sa do nich kočičák zamotá, môže si pokojne treba priškrtiť prívod krvi do labiek a vyrobiť si tak škaredé zranenia. A rovnako na tom sú ovládacie šnúry od žalúzií či roliet.

 

Praktickí pomocníci

Keď chcete vašu neprítomnosť mačičke aj jej dohľadu čo najviac uľahčiť, okrem návodu na mačku si môžete pomôcť aj inak. Vymeňte klasickú plastovú či nerezovú misku na vodu za veľkú, ťažkú ​​a hrubostennou keramiku. Voda v miske dlhšie udrží teplotu a navyše vám ju mačička nebude rozlievať po podlahe ani v prípade, že do nej treba nabúra v priebehu hry. Aj keď možno nepatríte medzi tých, ktorí kŕmenie pravidelne a starostlivo odvažujú podľa predpísaných dávok, ale do mištičky sype proste tak nejako od oka, pripravte balíčky. Ten, kto bude v čase vašej neprítomnosti starať o mačičku, si tak nebude musieť lámať hlavu s optimálnym množstvom krmiva as manipuláciou so zásobníkom alebo vrecom plným granúl a zostane mu viac času na hranie a maznanie. K balíčkom navyše môžete pridať aj zodpovedajúci počet kapsičiek a ako bonus na každý deň nejakú novú hračku. Tá prinúti stráženie, aby venovalo mačičke aspoň pár minút spoločné hry, a navyše poteší prirodzenú mačacie zvedavosť. Všetko pripravte na dobre dostupné a viditeľné miesto, do jeho blízkosti umiestnite čisté stelivo, lopatku a vrecia na použité stelivo, a potom už nezostáva, než vyraziť na dovolenku a plnými dúškami si užívať zaslúžené chvíle pokoja a odpočinku.

 

Autor: Kateřina Dobešová