Prečo si zaobstarať myš alebo potkana ako domáce zvieratko?

Niekomu sa zdajú tieto tvory milé, iní si predstavujú potkana či myš ako hlodavca, ktorý doma nemá čo robiť. Ak patríte k prvej skupine, ktorá ich má v láske a radi by ste doma privítali nejakého malého potkana či myšku, určite na ne stavte. Patria medzi dobré domáce zvieratká, ktoré budete milovať.

Zahoďte všetky predsudky a sami si predstavte, že sa doma maznáte s myškou či potkanom. Je to pre vás príjemný pocit? Ak áno, určite neváhajte ani sekundu. Možno bývate v malom byte, do ktorého by sa vám nevmestil žiadny väčší, no ani menší pes, alebo jednoducho nechcete väčšie zvieratko. Práve v takomto prípade by ste mali zvážiť, ktoré zvieratká sa k vám domov hodia. Korytnačky patria medzi tiché a pomalšie tvory, s ktorými by ste nemali mnoho zábavy. Rovnako to môže byť aj so škrečkami či zajačikmi, ktorí sa skôr boja. Medzi pomenšie tvory patria aj rôzne plazy, ktoré si k vám nemusia nájsť nikdy cestu. Ak neradi riskujete niečo takéto a radšej by ste stavili na istotu, určite si zaobstarajte potkana alebo myš.

Žiadne choroby ani špina

Mnohí ľudia si práve potkanov a myši spájajú s nositeľmi rôznych chorôb, baktérií a špiny. Musíte si však uvedomiť, že tieto zvieratká si zakúpite a budete ich mať len a len doma. Nemyslite si, že domáce myši či potkany sa odchytávajú na uliciach a potom sa „zdomácňujú“. Pri týchto zvieratách to tak na šťastie nie je a vy si teda môžete byť istí, že kúpou tohto domáceho zvieratka si do domu alebo bytu prinesiete úplnú čistotu. Tieto zvieratká sú aj veľmi čistotné a veľmi rýchlo sa naučia, kde je ich miesto, takže vám len tak jednoducho neušpinia žiadne veci.

Spoločnosť

Ak hľadáte zvieratko, ktoré je spoločenské a nechcete psa, určite stavte na potkana. Práve tieto zvieratá sú vo voľnej prírode veľmi spoločenské a rovnako to je aj v prítomnosti ľudí. Po zakúpení bude možno trochu plachý, ale po pár dňoch či týždňoch si k vám spraví vzťah, bude k vám veľmi prívetivý a budete ho môcť nosiť všade na rukách. Doma vám určite nebude smutno a vždy sa usmejete pri pohľade na tohto malého hlodavca. Všetci odborníci vám budú odporúčať minimálne dvoch potkanov, aby sa mohli medzi sebou „pozhovárať“ a mať nejakého suseda či iného, rovnocenného priateľa.

Niečo o potkanovi

Skúsme sa teraz zamerať na potkanov. Pri kúpe si určite budete lámať hlavu nad tým, akú farbu si zvoliť, pretože ich nájdete vo viacerých zafarbeniach. Je to napríklad šedá, béžová, perlová, zlatá, škoricová či čokoládová. Môžete nájsť aj čisto čierneho potkana, ktorému budú iba svietiť oči, keď na vás bude pozerať. Najlepšie bude, keď si ešte doma zistíte, akú farbu potkana/potkanov chcete a do obchodu tak pôjdete pevne rozhodnutí. Ak však radšej nechávate všetko na inštinkt a prvý dojem, nechajte to až na posledné rozhodnutie a prvý pohľad na toto zvieratko. Rovnako to je aj s typom srsti. Mnohé potkany majú páperovú srsť, ktorá je jemná na dotyk, no nájdete aj také, ktoré majú kučeravú alebo dlhú srsť. V ponuke potkanov nájdete v dnešnej dobe už naozaj všeličo.

Potkany sa dožívajú 2-3 rokov, takže nepatria medzi zvieratká, ktoré by ste mali doma dlho. Aj tak by ste sa o nich však mali starať s veľkou láskou, ktorú cítia a dávať im všetko potrebné, čo potrebujú. Ak máte dostatok času počas celého dňa, bude vám stačiť jeden potkan. Ak však ste dosť vyťažení, radšej si zaobstarajte dvoch, pretože ako sme už spomínali, potkan je veľmi spoločenské zvieratko, ktoré potrebuje mať okolo seba stále niekoho. Trpel by a mohol byť mať až depresie, z ktorých by sa mu len ťažko dostávalo, ak by bol dlho sám.

Strava

Veľmi dôležitá je aj samotná strava, ktorú potkanovi budete podávať. Zaujímavosťou je, že potkan by mal mať dve misky na stravu. Jednu na ovocie a zeleninu, ktorú má veľmi rád a druhú na klasickú, suchú potravu. V obchodíkoch, ktoré sú priamo orientované na zvieratá určite nájdete mnohé zmesi a krmivá pre potkanov, ktoré sa vám budú hodiť. Ak si neviete vybrať, opýtajte sa zverolekára alebo predajcu, ktorý by vám mal dobre poradiť. Vhodná je však aj tá klasická potrava ako napríklad varené mäso, vaječný bielok či syry. Nikdy to však s touto stravou nepreháňajte, aby ste potkanovi neublížili.

 

Autor: Naďa Černá