Rotvajler

Rozmermi najmohutnejší a najsilnejší zo služobných plemien. Nebojácny a obávaný strážny pes, inak dobromyseľný rodinný priateľ a spoločník.

Základné informácie

  PES SUČKA
VÁHA (KG) 50 42
VÝŠKA (CM) 61 - 68 56 - 63
CELKOVÝ DOJEM

stredne veľký až veľký robustný pes s
veľkou silou, obratnosťou a vytrvalosťou

stredne veľký až veľký robustný pes s
veľkou silou, obratnosťou a vytrvalosťou

POVAHA

priateľský, kľudný, nebojácny, oddaný

priateľská, kľudná, nebojácna, oddaná

SRSŤ

čierna so svetlo až tmavočerveno
hnedými odznakmi

čierna so svetlo až tmavočerveno
hnedými odznakmi

PRIEMERNÝ VEK 10 rokov 10 rokov
NÁROČNOSŤ NA VÝCHOVU veľmi náročný veľmi náročná
NÁROČNOSŤ NA POHYB  náročný  náročná
FCI Pinče, bradáče, molosoidné a
švajčiarske horské a salašnícke psy
Pinče, bradáče, molosoidné a
švajčiarske horské a salašnícke psy


Povaha plemena

Rotvajler je pes dobrých nervov, v zásade pokojnej povahy a hoci je obávaným útočníkom, nenechá sa ľahko vyprovokovať. Jeho temperament je skôr flegmatický, pomalšie chápe, ale čo sa naučí, má dlho v pamäti. Potrebuje odmalička vštepovať autoritu svojho pána citlivou, ale dôslednou výchovou, aby sa neskazil. Rotvajler má tendenciu presadzovať sa a preberať vedenie, pri jeho veľkosti a sile sa tak môže stať nebezpečný pre svoje okolie. Bezpodmienečne preto jeho výchova a výcvik patrí do rúk skúseného kynológa. Je to húževnatý, vytrvalý pes, ktorý je silne teritoriálne založený a na zverenom území sa chová absolútne nekompromisne.  Hoci je rozvážny, dokáže v prípade nebezpečenstva bleskurýchle zaútočiť . V domácom prostredí sa chová k deťom vo svojej rodine a zvieratám, s ktorými vyrastal, blahosklonne a trpezlivo, všetky návštevy by sa však mali mať pred jeho pohladením na pozore.

Pôvod

Ide o staré nemecké plemeno dobytkárskeho a strážneho psa, ktoré vzniklo pravdepodobne ešte v stredoveku krížením s mastifmi rímskych légií, ktorých používali na lov čiernej zvere,  s miestnymi pastierskymi psami. Rotvailer dostal svoje meno podľa mesta Rottweil am Necker, stredisko dobytkárskeho obchodu, kde boli práve psy dobytkárov a mäsiarov veľmi hojní. Strážili a zháňali stáda, pomáhali pri jeho presunoch. Útlm v jeho chove prišiel v 19.storočí spolu s nariadením , ktoré zakazovalo hnať stáda dobytka po cestách a ten sa následne začal prepravovať železnicou. Vzkriesenie plemena prišlo zo začiatkom 20.storočia, kedy sa dostalo i do Británie a USA.

Štandardy a charakteristické rysy

Pes vyžarujúci silu, mohutne stavaný, ale súmerný, nikdy nemotorný. Zavalitý, stredne veľký, krátkosrstý, s malými visiacimi ušami, oči sú tmavé a obyčajne dobromyseľného výrazu. Chvost býva tradične kupírovaný pri prvom článku, ale dnes stretávame i psy bez kupírovania s dlhým chvostom. Srsť je tvrdá, hrubá, rovná. Farba je vždy čierna s hnedými odznakmi na labách, hrudi a spodnej čeľusti.

Využitie plemena

Rotvajler je predovšetkým vynikajúci strážny pes a obranár. V správnych rukách zvládne i vrcholový služobný výcvik a hoci nie je tak temperamentný a rýchly ako iné služobné plemená, spoľahlivo stopuje, hľadá obete ako záchranár, tvrdo zasahuje pri priamom nasadení. Je vhodný ako strážca zvereného pozemku a pre ľudí, ktorí mu doprajú dostatok pohybu a pravidelné zamestnanie.