Vhodné ryby pre záhradné jazierko

Máte doma jazierko a chcete ho trochu oživiť? Okrem krásnych lekien a nejakých tých vodných kvetov by ste si mali zaobstarať aj rybičky, ktoré vám jazierko skrášlia. Všetky druhy však nie sú vhodné do takýchto vôd.

Existuje niekoľko druhov okrasných sladkovodných rýb, ktoré sú vhodné do jazierok. Tieto rybičky nie sú vôbec ťažké na starostlivosť, no každá má svoje vlastné priestorové podmienky, ktoré sú veľmi dôležité, aby rybička nepodľahla stresu, ktorý môže viesť až k oslabeniu imunity.

Karas

Tento druh je jeden z najčastejšie chovaných v jazierkach. Ľudia si ho zaobstarávajú hlavne kvôli nenáročnosti na chov a veľkosti. Veľmi ľahko sa prispôsobuje a znáša aj nepriaznivé podmienky. Pochádza z Číny no je rozšírená po celej planéte. Existuje mnoho farebných a tvarových variácií, no každá nie je vhodná do jazierka. V jazierkových podmienkach určite nie sú vhodné typy ako napríklad „teleskopka“ alebo „vodnaté oko“.

Jalec

Jalec je v prírode veľmi dobrý v osídľovaní aj v nadmerne znečistených vodných tokoch. Práve aj vďaka tomuto je takisto ľahko prispôsobivý na rôzne podmienky. Určite však nemyslite na to, že by ste vodu v jazierku nemali prečisťovať. Táto rybka patrí medzi aktívny a čulý druh ryby, ktorý sa zdržiava väčšinou na hladine vody. Dá sa ľahko skrotiť a môžete si tým pádom z neho spraviť „kamaráta“. Potrava tejto ryby je veľmi rôznorodá. Zo začiatku sa živí len drobnými planktonickými organizmami. Neskôr sa živí úplne všetkým ako sú napríklad muchy, komáre, kobylky, ovady alebo dokonca aj raky a žaby. Nepohrdne ani mäkším ovocím ako sú moruše, marhule a podobne. Ak máte v jazierku Karasy, určite si zadovážte aj druh Jalec – ten požiera ikry Karasov, pretože tí sa neskutočne rýchlo množia a mohol by nastať problém s premnožením. Jalec môže dorásť do veľkosti 3 kg. Dožíva sa až 10 rokov. Nezabúdajte si však zakúpiť aspoň 2-3 kusy jalca. Je veľmi spoločenský a hrozil by úhyn – mohol by mať depresie.

Jeseter

Jeseter potrebuje skôr tienisté miesta s nižšou teplotou. Ak máte jazierko vystavené väčšinu dňa na priamom slnku, určite doň Jesetera nedávajte. Ten potrebuje tieň a chlad. Spravíte dobre ak bude vo vode viac kyslíka, čo dosiahneme nižšou teplotou vody. Pomocou vodných čerpadiel môžete spraviť prúdenie vody, ktoré má táto rybka veľmi rada. Jeseter potrebuje dosť veľa priestoru. V prírode sa živí poväčšinou drobnými bezstavovcami – larvy hmyzu, červy, kôrovce). Jeseterova tráviaca sústava nie je prispôsobená na trávenie krmiva pre ryby, ktoré obsahuje rastlinnú zložku, takže na to radšej zabudnite. Určite vyberte krmivo, ktorého hlavnou zložkou je rybia múčka. Je pomerne aktívny a po zime je treba jesetera často kŕmiť. Jesetery sú veľmi aktívne ráno a večer.

KOI Kapor

Tento kapor dostal pomocou šľachtenia rôzne farebné podoby a dokonca aj tvarové formy. Krajina pôvodu je Japonsko, no takisto sa rozšíril už po celom svete. Najčastejšie nájdete kapre veľkosti 15 centrimetrov. Tie však rýchlo rastú a pri správnej strave dokážu narásť a nabrať váhu aj niekoľko kilogramov. Pre tento druh ryby sa hodí veľké jazierko vzhľadom na jeho veľkosť.

 

Autor: Naďa Černá