Zaujímavá panda červená

Medzi jedny z najkrajších, divo žijúcich zvieratok, patrí aj panda červená, ktorá sa veľmi často označuje aj ako panda malá. Tieto pandy patria medzi ohrozené druhy a dnes vám o nich povieme niečo viac.

Každý človek, ktorý sa zaujíma o iné, divé druhy zvierat, určite veľmi dobre pozná krásnu pandu červenú, ktorá patrí medzi ohrozené druhy. Niet sa čomu čudovať. Jej kožúšku len máloktorý pytliak odolá a nechá ju prežiť. Niektoré z týchto pánd môžete nájsť aj v ZOO, kde sa tešia veľkej popularite.

Odkiaľ pochádza

Táto kráska pochádza a najčastejšie sa aj vyskytuje v Himalájach. Je ich tam stále čoraz menej, a preto zahliadnuť ju vo voľnej prírode je takmer nemožné. Ak ste však dobrým pozorovateľom, určite sa vám to podarí. Okrem toho, že sa nachádza v Himalájach, v celku pekné množstvo sa ich nachádza aj v Južnej Číne, Indií, Laose, Nepále či Mjanmarsku. Všetky tieto miesta jej veľmi vyhovujú najmä kvôli tomu, že sa tu nachádzajú bambusové lesy.

Úhyn a poľovanie na tieto zvieratká im zaručuje to, že ich je menej a menej, no veľkým problémom je aj to, že bambusových lesov je máličko a pomaly nemajú tieto červené pandy, rovnako ako klasické veľké, čo jesť. Za deň dokáže skonzumovať naozaj veľké množstvo bambusu, ktorý má veľmi rada.

Ako vyzerá?

Pandu červenú si len tak s inými živočíchmi nepomýlite. Je maličká, 50 až 60 cm vysoká a dosahuje hmotnosť maximálne iba 5 kilogramov. Má pomerne dlhý život, dožíva sa 14 rokov. Jej krásna srsť priťahuje mnohých pytliakov. Je hebká, hustá a má nádhernú červenú farbu.

Strava

O strave sme už čo to načrtli. Jej strava sa skladá z 95% z bambusov. Práve kvôli tomu, že je jej tráviaci trakt prispôsobený na bambusové listy, niečo iné ako toto si predstaviť na obed či večeru nevie. Ak dostane chuť na niečo iné, občas jej stravu tvorí aj ovocie, korene rôznych rastlín, trávu, hmyz či vajíčka. Nepatrí však k cicavcom, ktorí by ich kradli.

Aby sa dobre nasýtili, za jeden deň musia zjesť až 20-30% svojej hmotnosti, čo predstavuje 1 až 2 kilogramy bambusu. Je to naozaj veľké číslo, keďže listy bambusu sú veľmi ľahké. Aby ste mali lepšiu predstavu, za deň dokáže zjesť až 20 000 bambusových listov. A to je naozaj veľmi pozoruhodné číslo!

Ich zvyky a povaha

Na začiatok by ste mali vedieť, že červené pandy sú skôr aktívne za súmraku a svitania. Počas celého dňa sú dosť omámené, unavené a málo aktívne. Skoro stále spia a nazhromaždenú energiu potom využívajú najmä v noci. Práve vtedy jedia, lovia a šplhajú. Sú to samotárske tvory, ktoré by ste v skupinkách nenašli. Ich okolie môže tvoriť maximálne jedna alebo dve pandy rovnakého druhu.

Rovnako ako aj skunky, tak červené pandy majú jednu nepeknú a nepríjemnú ochranársku „silu“, ktorú využívajú proti nepriateľovi. Ak sa cítia v nebezpečenstve, nadvihnú chvost a pustia nepríjemný zápach, ktorý odoženie snáď každého. Ak to nefunguje, vytasia svoje dlhé pazúry a začnú bojovať. Sú naozaj veľmi vytrvalé a dokážu za svoje teritórium zabojovať.

Veľmi radi sa počas dňa povaľujú na konároch a „opaľujú“ sa. To znamená, že milujú teplo a slnečné lúče. Ak im je v noci zima, našuchoria si svoje chvosty a zabalia sa do nich. Spravia si tak teplo a dokážu prežiť aj mínusové teploty, do ktorých sa však tak často nedostávajú.

Rozmnožovanie

Červené pandy rodia počas jari. Ich gravidita je dlhá 114 až 145 dní. Je to najmä v závislosti od počasia a podľa toho, či je na jar už dostatok tepla, aby malé pandy dokázali prežiť. Samice budujú rôzne brlohy v pňoch stromov alebo v dutinách, ktoré si skvelo strážia a čakajú v nich na prírastok. Samičky môžu priviesť na svet až 4 maličké pandy, väčšinou sú to však dvojičky.

 

Autor: Naďa Černá